Artykuł osiemnasty. Pierwszy film dokumentalny o równości małżeńskiej

To pierwszy film dokumentalny o braku równości małżeńskiej w Polsce. Jest ważnym, pionierskim przedsięwzięciem, które ma szansę stać się kamieniem milowym na drodze do budowania zrozumienia kwestii równości małżeńskiej i ogólniej spraw osób LGBT+ w Polsce.

→ Obejrzyj film w wypożyczalni OutFilm

Dochód z wypożyczeń na OutFilm przekazywany jest na rzecz Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza 🙂

→ Obejrzyj film na Vimeo

artykul osiemnasty konstytucji rp milosc nie wyklucza

Poznaj twórców filmu.
Zobacz kto w nim występuje.
Dowiedz się więcej.

Pomysłodawcami i głównymi realizatorami filmu są członkowie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które objęło projekt patronatem.

Równość małżeńska oznacza umożliwienie parom jednopłciowym zawieranie ślubów i wychowywanie dzieci na takich samych zasadach, jak parom osób różnej płci. Obowiązuje już w ponad dwudziestu krajach na całym świecie. Większość państw Unii Europejskiej umożliwia zawieranie małżeństw jednopłciowych lub związków partnerskich. W obliczu polskiego prawa pary tej samej płci są nadal traktowane jak obce osoby.

W trosce o bezpieczeństwo swoich rodzin i dzieci polskie pary jednopłciowe niejednokrotnie decydują się na emigrację do krajów, w których nie muszą bać się o przyszłość i mogą godnie żyć. Przeciwnicy równości często zasłaniają się artykułem 18 Konstytucji RP, który rzekomo uniemożliwia prawną formalizację takich związków. W dyskusjach polskich polityków i publicystów dominują złe emocje, niewiedza i uprzedzenia, a często wręcz pogarda wobec osób nieheteroseksualnych. Głosy prawników i prawniczek, którzy nie widzą w artykule 18 przeszkody dla formalizacji takich związków są ignorowane.

Wychodząc od takiej diagnozy twórcy filmu stawiają sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytania:

  • Dlaczego polskie pary jednopłciowe, również te wychowujące dzieci, nie mogą liczyć na godne i bezpieczne życie w kraju, który tak chętnie staje w obronie „wartości rodzinnych”?
  • Jak to możliwe, że społeczeństwo, które tak bardzo ceni sobie wolność i solidarność, traktuje równość jak zbędny luksus lub zagrożenie?
  • Dlaczego projekt modernizacji Polski po 1989 roku ograniczył się do budowy autostrad, spychając na margines kwestie społeczne i obywatelskie?
  • Jaki wpływ na sytuację około 2 milionów osób LGBT+ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych oraz innych osób nieheteronormatywnych) w Polsce ma kondycja krajowych mediów oraz relacje między światem polityki a Kościołem katolickim?

W efekcie powstał film o Polsce. Opowieść o polskiej polityce, demokracji, historii, mediach, społeczeństwie, ale również o polskich rodzinach, które czują się zmuszone do emigracji przez własny kraj. To historia wyjątkowa, bo opowiedziana z perspektywy osób, które wciąż bardzo rzadko mają możliwość zabrania głosu w przestrzeni publicznej – społeczności osób LGBT+ oraz ich sojuszników i sojuszniczek.
Społeczny wymiar produkcji dodatkowo podkreśla fakt, że została ona sfinansowana w całości z darowizn od osób prywatnych [strona zbiórki].

Ekipa

Pomysłodawcami i głównymi realizatorami tego ambitnego projektu są Bartosz Staszewski (reżyser, producent) i Sławomir Wodzyński (scenariusz, wywiady, research) – członkowie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza od wielu lat zaangażowani w działania na rzecz równouprawnienia par tej samej płci. W pracach nad filmem udział wzięli również Hubert Sobecki z Miłość Nie Wyklucza (scenariusz), Inga Pawłowska (PR, druga operatorka) oraz Ewa Tomaszewicz (wywiady, research) i Małgorzata Rawińska (research, transport).

Bartosz Staszewski i Sławomir Wodzyński

Głosy ekspertów i historie par

Film składa się z serii wywiadów z ekspertami i ekspertkami, komentującymi najnowszą historię oraz kondycję polskiej polityki, mediów i prawodawstwa w kontekście sytuacji osób LGBT+ i związków osób tej samej płci. Głos zabierają – między innymi – prof. Ewa Łętowska, dr Adam Bodnar, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, Renata Kim, Piotr Pacewicz, Jacek DehnelTomasz Raczek i Bartosz Żurawiecki.

Drugim elementem narracyjnym filmu są historie Beaty i Kamili oraz Jacka i Andrzeja – dwóch polskich par wspólnie wychowujących dzieci – które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii, aby zagwarantować swoim rodzinom bezpieczne i godne życie. Widzowie są również świadkami batalii sądowych Barbary i Cecylii oraz Jakuba Urbanika i José Luisa Alonso Rodrigueza, którym polskie państwo odmawia prawa do małżeństwa nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.

Beata i Kamila

 

Andrzej i Jacek z synami – Adamem i Brandonem

 

Prof. Ewa Łętowska

 

Renata Kim

 

Tomasz Raczek

 

Bartosz Żurawiecki

Projekt w liczbach

Artykuł osiemnasty to:
25 wywiadów z ekspertami i ekspertkami,
– kilkugodzinne materiały dokumentalne o 4 parach jednopłciowych,
27 godzin 24 minuty nagranych rozmów,
– 300 stron transkrybowanego tekstu,
– 2 wyjazdy robocze do Wielkiej Brytanii, 1 wyjazd do Rzymu,
– nagrania z Marszów Równości w Łodzi, Krakowie i Poznaniu,
– 1 przelot dronem nad warszawską Paradą Równości,
75 minutowa opowieść o miłości, równości i Polsce.

Pokazy

Obejrzyj film w internecie (VOD)

Pierwsze pokazy specjalne filmu odbyły się w ramach LGBT Film Festival w kilku miastach.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland zorganizowało bezpłatne pokazu filmu w kilku polskich miastach z okazji Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (IDAHOT).

O planowanych pokazach możecie dowiedzieć się na Facebooku.

Więcej informacji

Więcej informacji o Artykule osiemnastym można znaleźć na oficjalnej stronie i Facebooku, a także w serwisie YouTube.

Informacje w mediach:
Gazeta Wyborcza, NaTemat.pl, Rmf.fm, Newseria.