Podsumowanie roku 2016

Rok 2016 był dla wielu osób szczególnie trudny. My również mieliśmy ręce pełne roboty. Przedstawiamy podsumowanie naszych działań.

Skupiamy się w nim przede wszystkim na tych wydarzeniach, które odnoszą się bezpośrednio do głównych celów Stowarzyszenia: wprowadzenia w Polsce równości małżeńskiej oraz budowania silnej społeczności osób i organizacji LGBT+.

Oto niektóre z naszych działań.

Kliknij tytuł, aby przejść do opisu:

  • Akcja “Tęcza dla demokracji”
  • Akcja “Zostań moim RPO”
  • Litygacja strategiczna
  • Publikacja “Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących”
  • Strategia wprowadzenia równości małżeńskiej
  • Marsze i Parada Równości
  • Organizacja pożytku publicznego
  • Spotkania i Wasze historie
  • Interwencje

Akcja “Tęcza dla demokracji”

Dzięki akcji #tęczaDlaDemokracji wspólnie sprawiliśmy, że po raz pierwszy tęczowa flaga zaczęła pojawiać się na ulicach i placach polskich miast nie tylko przy okazji wydarzeń LGBT+! Stała się znakiem solidarnego działania na rzecz równości, praw człowieka i praworządnego państwa. Udało nam się wyprowadzić tęczową flagę poza utarte ścieżki związane z marszami równości i pokazać ruch praw osób LGBT+ jako element ruchu prawnoczłowieczego. Zwiększyliśmy widzialność osób LGBT+ w przestrzeni publicznej. W efekcie to brak tęczowej flagi na demontracji, a nie jej obecność jest powodem do zdziwienia.

Zdjęcia z akcji znajdziecie na stronie wydarzenia i w galerii na Facebooku.

 

Akcja “Zostań moim RPO”

Na Walentynki przygotowaliśmy akcję „Zostań moim RPO”, w której wspólnie z Wami oraz Grupą Stonewall z Poznania i Stowarzyszeniem Queerowy Maj z Krakowa wysłaliśmy 123 listy wsparcia do Rzecznika Praw Obywatelskich. Akcja miała również cel edukacyjny – rozpowszechnienie wiedzy o mechanizmie składania skarg obywatelskich do Biura Rzecznika.

Walentynki i skargi obejrzycie na stronie wydarzenia, a o akcji możecie też poczytać i posłuchać.

Litygacja strategiczna

Wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii, Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego oraz trzema kancelariami prawniczymi zainicjowaliśmy prace Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Dzięki Waszemu fantastycznemu wsparciu przeprowadziliśmy udaną zbiórkę funduszy, która pozwoli na walkę o równość małżeńską 5 polskich par w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Więcej informacji znajdziecie na stronie dostrasburga.pl.

Publikacja “Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących”

Wydaliśmy pierwszą w Polsce publikację o małżeństwach jednopłciowych „Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących”, która trafiła do ponad tysiąca odbiorców i odbiorczyń w całym kraju w wersji drukowanej. Kolejne kilka tysięcy osób pobrało ją z naszej strony internetowej.

Zachęcamy Was do lektury!

Strategia wprowadzenia równości małżeńskiej

Opracowaliśmy Strategię wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce, która stała się głównym dokumentem definiującym ramy działania Stowarzyszenia do 2025 roku.

Kliknij tutaj, aby przeczytać Strategię.

Marsze i Parada Równości

Wzięliśmy udział w Marszach Równości w Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz warszawskiej Paradzie Równości, gdzie nie tylko poznawaliśmy wspaniałe osoby z organizacji LGBT+, lecz również uczyliśmy się współpracować na rzecz nas wszystkich.

Tutaj znajdziecie galerie zdjęć z Marszów Równości w Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu oraz z Parady Równości w Warszawie.

Organizacja pożytku publicznego

Uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu już wkrótce będziecie mogli pomóc nam w tych trudnych dla wszystkich organizacji czasach, przekazując swój 1% podatku na Miłość, która nie wyklucza.

Wypatrujcie hasła 1% na Miłość i zanotujcie sobie nasz numer KRS: 0000485267 🙂

Spotkania i Wasze historie

Zorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w kilkunastu spotkaniach w kilku miastach, na których mówiliśmy o równości małżeńskiej i poznawaliśmy Was 🙂 Zdjęcia z jednego ze spotkań, które odbyło się w Poznaniu znajdziecie tutaj.

W Warszawie widzieliśmy się między innymi przed Paradą Równości (zdjęcia zobaczycie tutaj). Rozpoczęliśmy także regularne spotkania pod hasłem Miłość Nie Wyklucza: Rozmowy poświęcone aktualnym tematom, dotyczącym naszej społeczności (zobaczcie galerię zdjęć i stronę pierwszego wydarzenia).

Wciąż gromadzimy, archiwizujemy i publikujemy historie ślubno-weselne par jednopłciowych (np. tutaj, tutaj i tutaj), sojuszniczych par różnopłciowych, a także inne opowieści o Was.

Interwencje

Reagowaliśmy na rażące przykłady mowy nienawiści wobec osób LGBT+. Opublikowaliśmy zestaw najważniejszych informacji o Paulu Cameronie, autorze homofobicznych badań zdyskredytowanych przez najważniejsze środowiska naukowe, i rozesłaliśmy je do polskich mediów. Pod naszym protestem przeciwko goszczeniu Camerona w Sejmie i Konferencji Episkopatu Polski podpisało się ponad 30 organizacji pozarządowych i ugrupowań politycznych.

Interweniowaliśmy także u wydawców portalu Interia.pl, na którego lamach pojawił się homofobiczny artykuł Rafała Ziemkiewicza.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Wpłać darowiznę dla równości małżeńskiej

Regularne wpłaty finansowe to najcenniejsze wsparcie, jakie możemy od Was otrzymać. Dzięki nim zachowujemy ciągłość działania. Jeżeli chcecie nam trwale pomagać, to zachęcamy Was do ustawienia w banku zlecenia stałego na rzecz naszego stowarzyszenia

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
ul. Kolejowa 47A/69, 01-210 Warszawa
Bank BGŻ BNP Paribas
Nr rachunku: 61 2030 0045 1110 0000 0357 3360
Tytuł przelewu: „Darowizna na cele statutowe”

KRS 0000485267 | REGON: 147146362 | NIP: 527-27-12-763

Wierzysz w miłość? Wesprzyj nasze działania!