Osoby LGBT+ z Polski, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowacji łączą siły, żeby upomnieć się o swoje rodziny, których władze wolą nie widzieć.

Tylko 6 krajów Unii Europejskiej – w tym Polska – nie wprowadziło do tej pory żadnych regulacji prawnych dla par tej samej płci i ich rodzin.

Informacja prasowa 17 lutego 2020

1 kwietnia 2001 roku kilka sekund po północy burmistrz Amsterdamu został pierwszym w historii urzędnikiem publicznym, który udzielił ślubu parze tej samej płci. Dziś równość małżeńska obowiązuje w 16, a związki partnerskie w 13 krajach Unii Europejskiej. Pary tej samej płci mogą adoptować dzieci na takiej samej zasadzie jak pary mieszane w 17 państwach wspólnoty.

Od ceremonii w Amsterdamie minęło prawie 20 lat, tymczasem w 6 krajach Unii pary tej samej płci i ich rodziny pozostają niewidzialne dla prawa. Właśnie dlatego organizacje LGBT+ z Polski, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowacji postanowiły połączyć siły w ramach wspólnego projektu R.I.S.E.

związki partnerskie, równość małżeńska, adopcja dla par tej samej płci, Uni Europejska
Równość małżeńska i związki partnerskie w Unii Europejskiej

 

Brak jakichkolwiek regulacji obejmujących tęczowe rodziny sprawia, że nie mogą one liczyć na żadną pomoc dla siebie i swoich dzieci. Praktycznie każda sytuacja wymagająca oficjalnego potwierdzenia statusu małżonka lub rodzica staje się problemem.

Niewidoczność dla prawa ma konsekwencje, począwszy od spraw codziennych takich jak wizyta u pediatry, okresowe szczepienie lub odbiór dziecka z przedszkola, aż po te tragiczne – decyzję o leczeniu nieprzytomnego partnera lub partnerki, pochowania ukochanej osoby, czy konieczności sprzedaży własnego mieszkania, żeby zapłacić państwu podatek od spadku.

Rozwiązaniem tej żenującej sytuacji byłoby wprowadzenie w Polsce pełnej równości małżeńskiej – komentuje Ola Kaczorek ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza (MNW), polskiego partnera w międzynarodowym projekcie. Wiemy że na taki gest nie stać większej części polskiej sceny politycznej. Dlatego musimy upominać się o prawa niewidzialnych, tęczowych rodzin, prowadząc żmudną pracę u podstaw i odpowiadając edukacją na nienawiść i uprzedzenia.

W naszym społeczeństwie wciąż niezwykle silne są fałszywe stereotypy o osobach LGBT+, ich związkach i życiu rodzinnym – mówi Hubert Sobecki, również z MNW. To efekt nie tylko braku jakiejkolwiek edukacji, ale też celowej dezinformacji. Naszym zadaniem jest pokazanie prawdziwych historii tęczowych rodzin, które żyją w Polsce i odkłamanie rzeczywistości kreowanej przez prawicowe i publiczne media.

Organizacje z 6 państw przeprowadzą badania, które pokażą jak wyglądają realne problemy par i ich dzieci, przygotują rekomendacje dla urzędów i samorządów, które mogą działać również wtedy, gdy władze centralne ignorują lub wręcz zwalczają pary tej samej płci.

Przeprowadzimy kampanię społeczną, która przybliży opinii publicznej ludzi z krwi i kości, a nie jakąś wrogą, abstrakcyjną ideologię. Być może na równość małżeńską będzie trzeba jeszcze poczekać, ale osoby LGBT+ i tęczowe rodziny, żyją tu i teraz, i czas żeby ktoś wreszcie dał polskiemu społeczeństwu szansę na to, żeby przestało się ich bać – dodaje Sobecki.

 


Kontakt dla mediów

Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza

email: hsobecki[at]mnw.org.pl

tel: +48 501 647 563

 

Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza

email: okaczorek[at]mnw.org.pl

tel: +48 509 228 595

 

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa, działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Warszawska Deklaracja LGBT+, Niezniszczalna Tęcza na Placu Zbawiciela, Polonez Równości w stołecznym liceum oraz ustawa o równości małżeńskiej to tylko niektóre z naszych działań. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy chcą rozmawiać z nami.

 

 

Partnerzy projektu R.I.S.E. LGL (Litwa), Mozaika (Łotwa), MNW (Polska), ACCEPT (Rumunia), Iniciatíva Inakost (Słowacja).

 

Projekt Raising awareness for Inclusive Societies to Embrace rainbow families in Europe (R.I.S.E.) jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu Prawa, Równość i Obywatelstwo. Powyższe treści są wyłączną odpowiedzialnością autorów/ek i nie mogą być w żaden sposób traktowana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji Europejskiej.

 

Pobierz informację prasową