Biedroń obiecuje: złożę ustawę o równości małżeńskiej Miłość Nie Wyklucza w Sejmie

Robert Biedroń zaprezentował dziś na konferencji partii Wiosna “piątkę na rzecz osób LGBT”. Jej symbolem ma być projekt ustawy o równości małżeńskiej autorstwa Miłość Nie Wyklucza.

Projekt ustawy przygotowany przez grupę prawną Miłość Nie Wyklucza w 2015 r. razem ze Strategią Wprowadzenia Równości Małżeńskiej w Polsce mówi:

Małżeństwo zostaje zawarte, gdy dwie jednocześnie obecne osoby różnej lub tej samej płci złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

Ten zapis oznacza pełną równość małżeństw jednopłciowych. Nie chcemy namiastek, nie chcemy, by nasze związki miały inny status, bo przecież nie ma lepszej i gorszej miłości. Ustawa, której poparcie zapowiedział Robert Biedroń zapewnia parom jednopłciowym pełną ochronę ich praw.

Nie chcemy dostać niczego w prezencie

Jako Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza nawiązujemy strategiczną współpracę z potencjalnymi partnerami politycznymi na rzecz upowszechniania idei równości małżeńskiej. Obejmuje ona zarówno ugrupowania będące obecnie w Sejmie jak i te, które mają szanse znaleźć się w nim po kolejnych wyborach. Będziemy rozmawiać z każdym wiarygodnym podmiotem, który zdecyduje się poprzeć dobre rozwiązania dotyczące równości dla par jednopłciowych.

Nie chcemy jednak dostać niczego w prezencie od polityków – oczekujemy równej, partnerskiej współpracy ze społecznością LGBT+. Wyrazem tej filozofii działania jest Sześć zasad rzecznictwa, które przyświecały nam między innymi przy współpracy z partią Nowoczesna przy projektem ustawy o związkach partnerskich, złożonym już w Sejmie, oraz przy współpracy z władzami Warszawy na rzecz przygotowania Warszawskiej Deklaracji LGBT+.

Rzecznictwo = organizacja społeczna + wola polityczna

W ostatnim numerze magazynu Replika, społeczno-kulturalnego dwumiesięcznika LGBT, znalazł się obszerny wywiad z Robertem Biedroniem i Krzysztofem Śmiszkiem przeprowadzony przez Huberta Sobeckiego, współprzewodniczącego Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza:

Hubert Sobecki: Kilka lat temu spotykaliśmy się podczas prac nad ustawą o związkach partnerskich. Dziś mówicie, że nadeszła wiosna i nowe otwarcie, więc mam dla was gotową ustawę o równości małżeńskiej, przygotowaną 4 lata temu przez MNW.

Krzysztof Śmiszek: Brawo. To jest dla mnie kwintesencja pracy organizacji pozarządowych.

HS: Przekazuję ją w wasze ręce w imieniu wszystkich organizacji LGBT+ i czekam na obietnicę, że złożycie ją w Sejmie.

KŚ: Obiecujemy!

Robert Biedroń: Nie wiem czy na pewno tę, bo może będzie trzeba ją zaktualizować, ale na pewno złożymy w Sejmie ustawę o równości małżeńskiej.

Projekt ustawy oraz jej uzasadnienie dostępne są tutaj.

Czytaj też:

MNW: Kaczyński dał sygnał do ataku na osoby LGBT+. Odpowiedź na przemówienie prezesa PiS.