Przez lata braku jakiejkolwiek ochrony w Polsce wiele par osób tej samej płci zdecydowało się na zawarcie związku małżeńskiego (albo partnerskiego) za granicą. Dziś przyjrzymy się temu, jak projekt ustawy o związkach partnerskich uwzględnia ich sytuację.
Związki partnerskie zawarte za granicą będą traktowane tak samo jak te zawarte w Polsce – jeżeli para będzie mieszkać w Polsce i jeżeli w danej sprawie prawo polskie będzie właściwe. Co to znaczy? Przykładowo, związek partnerski zawarty na Łotwie przez dwóch mieszkających w Polsce Polaków będzie korzystał z takich samych uprawnień jak związek zawarty w Polsce – mimo że łotewskie przepisy dają węższy zakres uprawnień.
Osoby, które za granica wzięły ślub, będą miały możliwość – ale nie obowiązek – złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że chcą, aby ich małżeństwo wywierało w Polsce takie skutki jak zawarty w Polsce związek partnerski. To z jednej strony ograniczenie uprawnień i degradacja – para, która za granicą jest małżeństwem, będzie traktowana jako związek partnerski. Z drugiej strony, da gwarancję dostępu do praw przyznanych związkom.
Możliwość uznawania w Polsce małżeństw osób tej samej płci zawartych za granicą i transkrypcji aktów ich małżeństwa jest niezmiennie kwestionowana przez organy administracji i sądy. Dotarła też do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – który w ubiegłym miesiącu stwierdził w wyroku Formela p. Polsce, że odmowa transkrypcji takich aktów narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka. Z kolei Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tym lub w przyszłym roku oceni, czy Polska narusza też prawo UE, nie uznając małżeństw zawartych w innych państwach członkowskich. Otwarte pozostaje pytanie jak, kiedy i czy w ogóle wyroki te przełożą się na praktykę polskich organów administracji, nie mówiąc już o politykach.
Sytuacja będzie pod wieloma względami skomplikowana i chaotyczna ze względu na różnice pomiędzy znaczeniem i uprawnieniami związków partnerskich w różnych państwach. Chaosu tego można by uniknąć, wprowadzając równość małżeńską – i o to właśnie walczymy. Wejdź na naszą stronę www i ustaw stały przelew na Miłość, by w tym pomóc!
Przeczytaj pozostałe artykuły o rządowym projekcie ustawy o związkach partnerskich: