Coming out po polsku

Dziś Dzień Coming Outu i z tej okazji przypominamy, że z szafy należy wychodzić nie tylko bezpiecznie, ale także zgodnie z zasadami języka polskiego. Oto odpowiedź z Poradni Językowej PWN na nasze pytanie o "coming out".

Jak to powiedzieć?

Szanowni Państwo,
wyrażenie coming out – zapisywane właśnie w taki sposób, czyli bez łącznika – już na tyle weszło do języka, że zostało skodyfikowane (por. Wielki słownik ortograficzny PWN, Warszawa 2016). Tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, by go używać.

Trudniej jest z nawą czynności odnoszącej się do ujawnienia swojej orientacji (lub innej sprawy dotyczącej tożsamości, dotychczas ukrywanej, np. pochodzenia etnicznego). Czasownik wyautować się (ewentualnie: wyoutować się) jest dość kłopotliwy, ponieważ może wywoływać skojarzenia z wyeliminowaniem się skądś, z wyrzuceniem się na aut, z rezygnacji z uczestniczenia w czymś – jego podstawą bowiem jest wyraz aut, który potocznie oznacza sytuację, w której ktoś zostaje wyeliminowany z czegoś, w czym uczestniczył (definicja z SJP PWN: http://sjp.pwn.pl/sjp/aut;2551230.html). Tymczasem w wyrażeniu coming out główną rolę odgrywa coming, czyli ‘wyjście’. Lepszy byłby już pewnie comingoutować czy comingować. Jak się zdaje, na razie używa się zwrotów omownych: dokonać coming outu, zrobić coming out itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

Odpowiedź została opublikowana w internetowej Poradni Językowej PWN https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Coming-out;17805.html.

Po co i jak wychodzić z szafy?

Po co wychodzić z szafy? Przede wszystkim dla siebie. Życie w strachu, polegające na ciągłym udawaniu po prostu za dużo kosztuje. Powiedzenie komuś o tym, kim się jest, pozwala pozbyć się ogromnego ciężaru i poczuć się dobrze we własnej skórze.
Ale coming out robi się też dla innych. Kiedy osoby LGBT+ wychodzą z szafy, uświadamiają ludziom najprostszą rzecz – to, że istnieją.

Pamiętaj, że wyjście z szafy powinno być:

  • BEZPIECZNE Nie musisz dokonywać coming outu, jeśli wiąże się on z jakimś zagrożeniem.
  • DOBROWOLNE Nikt nie może cię do niczego zmuszać, ani mówić o twojej orientacji seksualnej, albo tożsamości płciowej, jeśli tego nie chcesz.
  • NA WŁASNYCH WARUNKACH Tylko ty możesz decydować o tym, jak, kiedy i przed kim dokonasz coming outu.

 

Więcej o wychodzeniu z szafy przeczytasz w broszurze “Jaka znowu szafa?”, która jest częścią “Orientuj się! Pakietu edu o LGBT+”.