Tu chodzi o ludzi. Startujemy z akcją pisania do samorządowców

Samorządowcy i prezydent Duda straszą “ideologią LGBT” , nie widzą nierówności i homofobicznej przemocy oraz “nikogo nie dyskryminują”. Publikujemy serię klipów wideo “Tu chodzi o ludzi”, w których punktujemy absurdy tej narracji i wzywamy do pisania do samorządowców.

Już 1/3 terytorium Polski została ogłoszona przez władze samorządowe strefami wolnymi od “ideologii LGBT” lub “broniącymi tradycyjnej rodziny”. Retoryka walki z “importowanym zagrożeniem”, “seksualizacją dzieci”, “obcymi wzorcami kulturowymi” i “ideologami LGBT” okraszona zapewnieniami, że “tu nie chodzi o ludzi” i “wszyscy mamy równe prawa” powróciła ze zdwojoną mocą w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

“Wiele osób kojarzy sprawę uchwał dyskryminujących osoby LGBT+. Czym innym jest jednak wiedzieć, a czym innym zobaczyć i na własne oczy przekonać się jakiego języka i jakich argumentów używają samorządowcy w kolejnych miastach, gminach, powiatach,
województwach” – wyjaśnia Ola Kaczorek, współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza.

Ciężko nazwać to retoryką. To raczej mieszanina niewiedzy, złej woli, manipulacji i poczucia bezkarności robi naprawdę ogromne wrażenie. Te wszystkie słowa uderzają bezpośrednio w całą społeczność LGBT+, a w szczególności w mieszkanki i mieszkańców tych regionów.

Zarówno w debatach samorządowców, jak i w wypowiedziach prezydenta nie pojawiają się fakty, które przeczą rzekomej nieszkodliwości uchwał “w obronie rodziny”. Nie wspomina się o 70% młodzieży LGBT+ doświadczającej myśli samobójczych, powszechnemu zjawisku gnębienia rówieśniczego osób LGBT+ w szkołach, braku jakichkolwiek zabezpieczeń dla par tej samej płci i wychowywanych przez nie dzieci,
braku penalizacji przestępstw motywowanych uprzedzeniami, które de facto uniemożliwiają monitorowanie i gromadzenie danych na ich temat przez policję (jedynie 5% osób LGBT+ doświadczających przemocy zgłasza ją na policję), czy wreszcie codziennym strachu o siebie i swoich bliskich – 71% osób LGBT+ boi się wspominać o swoim życiu prywatnym w pracy i szkole, połowa nie chce nic mówić sąsiadom.

Miłość Nie Wyklucza namawia – napisz do samorządowców!

W akcji “Tu chodzi o ludzi” przedstawiamy wybór najbardziej absurdalnych, strasznych i groźnych wypowiedzi samorządowców opatrzonych komentarzami, które punktują manipulacje i zwykłą ignorancję, na których się opierają. Jednocześnie namawiamy widzów i widzki do wysyłania maili do konkretnej gminy, powiatu lub urzędu miasta, którego dotyczy dany klip wideo.

Przerażająca próba dehumanizacji ogromnej grupy ludzi nie ma prawa pozostać bez odpowiedzi, dlatego reagujemy i prosimy innych o reakcję. Nie możemy pozwolić na wygłaszanie odczłowieczających nas wypowiedzi gdziekolwiek, a w szczególności w budynkach instytucji państwowych, w ramach rzekomej pracy na rzecz dobra
mieszkanek i mieszkańców, których radni mają obowiązek reprezentować

– dodaje Ola Kaczorek.

Bonus: 60 minut dla wytrwałych

Akcji towarzyszy też publikacja długiego, godzinnego filmu pt. “Tu nie chodzi o ludzi” będącego montażem wybranych wypowiedzi samorządowców na temat “ideologii LGBT+”.

Materiał przygotował grupa ochotników skrzyknięta przez Jędrzeja Malko, który tak komentuje swój projekt:

„Tu nie chodzi o ludzi” pokazuje fragmenty debat poprzedzających głosowania nad tzw. strefami wolnymi od LGBT, które obejmują dziś jedną trzecią Polski i dwanaście milionów ludzi. Ostrzegam, że trudno się to ogląda.

Jestem bardzo wdzięczny dwudziestce ludzi, którzy zgodzili się razem ze mną przedzierać przez setki godzin debat o dziurach w drodze i pilnej potrzebie wymiany azbestowych dachów. Film polecam szczególnie tym, którym wydaje się, że temat „stref wolnych od ideologii LGBT” został rozdmuchany przez media ponad miarę.

W opracowaniu materiałów wideo ogromnie pomocne były dane zebrane przez zespół Atlasu Nienawiści.

Szczegółowe informacje na temat akcji znajdziecie tutaj.