Strona w budowie, dzięki za wyrozumiałość

Konsultacje związków partnerskich. Miłość Nie Wyklucza zaprasza do pisania do rządu


24 października 2024

Specjalna wysyłarka i gotowy list do rządu, a w nim przypomnienie, że związki partnerskie są tylko krokiem na drodze do pełnej ochrony wszystkich rodzin.

To żadna tajemnica, że społeczność LGBT+ walczy przede wszystkim o możliwość zawierania ślubów cywilnych, zaś związki partnerskie uznaje w najlepszym przypadku za etap przejściowy, a w najgorszym za relikt przeszłości. W Polsce debata o równości małżeńskiej trwa od co najmniej dekady — w znaczącym stopniu także dzięki pracy Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Teraz Stowarzyszenie wzywa, by żyjące w Polsce osoby LGBT+ dały wyraz swoim emocjom i przekuły je w działanie. Proces konsultacji społecznych jest wyjątkową, bo pierwszą w historii Polski szansą, by korzystając z oficjalnej ścieżki, zmniejszyć dystans między obywatelami i politykami i powiedzieć im to, co wcześniej trzeba było zachować dla siebie. Stowarzyszenie przygotowało już podsumowanie treści ustawy i zbiera pytania o konkretne zapisy, aby każda osoba niezależnie od poziomu znajomości prawa mogła zabrać głos.

Trzy punkty do rządu

Przesłanie ministerstwu równego traktowania opinii o projekcie ustawy to tylko pierwszy krok w strategii docierania do polityków koalicji rządowej. Grupa prawna Stowarzyszenia przygotowała też list do premiera, w którym autorytety środowiska prawniczego wyjaśniają, dlaczego Konstytucja nie tylko nie zakazuje, ale wręcz nakazuje ochronę par osób tej samej płci i ich dzieci.

Stanowisko samego Stowarzyszenia w sprawie ustawy można podsumować w trzech punktach:

  • Związki partnerskie stanowią absolutne minimum, jakie państwo musi zapewnić, by pary jednopłciowe mogły w Polsce żyć bezpiecznie
  • Dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci otrzymują w projekcie jedynie szczątkową ochronę, a ich bezpieczeństwo zostało poświęcone w ramach kompromisu, by zadowolić konserwatywną część koalicji rządowej
  • Zamiast o związkach partnerskich powinniśmy rozmawiać o równości małżeńskiej.

Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, bo równość małżeńska jest dziś standardem międzynarodowym w dziedzinie ochrony życia rodzinnego osób LGBT+. Wprowadziło ją 39 państw świata, od Kostaryki po Tajlandię. Obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej.

Według tegorocznych sondaży IPSOS i United Surveys popiera ją 50-51% Polek i Polaków. Z kolei według sondażu CBOS poparcie wzrosło aż o 10 punktów w ciągu ostatnich 3 lat i wynosi dziś 44%.

Związki partnerskie odchodzą do lamusa.

Głosy osób LGBT+ nie wystarczą

– Im więcej maili wyślemy jako społeczność, tym lepiej, ale to nie wszystko. Będziemy też prosić osoby LGBT+ i ich bliskich o dzielenie się swoimi osobistymi historiami, które wprost pokazują, dlaczego związki partnerskie to niezbędne minimum — mówi Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Żeby ustawa miała szanse w Sejmie, musimy przekonać posłów koalicji rządowej, którzy teraz są przeciw lub nie mają zdania. To wymaga pokazania im, że prawo dotyczy realnych ludzi, również z ich regionów. Równie ważny jak głos dwóch matek wychowujących wspólnie dziecko, jest głos ojca, który martwi się o przyszłość syna, który jest gejem i nie chce, żeby Polska zmuszała go do emigracji — dodaje.

To niezwykle trudne zadanie, bo nawet ustawa w wersji zachowawczej — bez prawa do przysposobienia dziecka przez drugiego rodzica i bez ceremonii w urzędzie stanu cywilnego — jest przez część polityków PSL odrzucana jako zbyt „małżeńsko-podobna”. Tak określiła ją Urszula Pasławska, która w teorii należy do tego bardziej liberalnego skrzydła klubu. 

– Jeśli posłowie PSL uważają, że w jakiś sposób uwłacza im, gdy dwie mamy chcą zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom, a dwóch mężczyzn chce odczytać przysięgę przed urzędnikiem, zamiast podpisywać papierek w okienku na korytarzu, to nie przekonamy ich tylko sondażami czy odwoływaniem się do sprawiedliwości społecznej, praw człowieka i Konstytucji — tłumaczy Maja Heban z Miłość Nie Wyklucza. 

– Klucz to dotrzeć do ich emocji i skruszyć serca i ludzkie historie są tutaj najpotężniejszym narzędziem. Jak nigdy wcześniej potrzebujemy jako społeczność LGBT+ pokazać, że jesteśmy ludźmi, rodzinami, Polkami i Polakami, mamy marzenia i godność. To bolesne, ale musimy zagryźć zęby i znów tłumaczyć coś tak banalnego politykom w 2024 roku, zamiast rozmawiać z nimi jak równy z równym — dodaje Hubert Sobecki.

Żeby napisać do rządu i wziąć udział w konsultacjach projektu ustawy o związkach partnerskich trzeba wejść na stronę mnw.org.pl/konsultacje. Można skorzystać z gotowego listu lub napisać własny.

Kontakt dla mediów:

Hubert Sobecki
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel.: 501 647 563
e-mail: [email protected]
Maja Heban
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel.: 797 420 897
e-mail: [email protected]

Wesprzyj nasze działania!

Ustaw stały przelew lub przekaż
jednorazową darowiznę na rzecz Miłości.

Bądźmy w kontakcie!

Dopisz się i dostawaj ważne informacje od Miłości! 🙂

Miłość nie spamuje. Wysyła natomiast informacje o ważnych sprawach i działaniach, w które możesz się włączyć – tych mniejszych i większych, w zależności od tego, na co możesz i chcesz sobie pozwolić. A wszystko po to, żeby umożliwić Ci wpływ na poprawę sytuacji społeczności LGBT+ w Polsce. Ale też po prostu być dobrze poinformowaną osobą.

Mail jest pewniejszą formą kontaktu niż social media. Tu nie dzieli Cię od Miłości zmienny algorytm zależny od anonimowej korporacji. Od Ciebie zależy więc to, czy otrzymasz maila, ale też to, czy zapoznasz się z jego treścią 🙂

Najważniejsze: razem serio możemy więcej! A bycie w kontakcie to najmniej, co możemy wspólnie zrobić 🙂

Projekt / kodowanie