Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza od miesięcy prowadzi akcję wysyłania maili do PSL, w których osoby z całej Polski proszą posłów i posłanki o spotkanie z tęczowymi rodzinami, czyli parami osób tej samej płci, które wspólnie wychowują dzieci. Partia wciąż sprzeciwia się zapewnieniu im podstawowej ochrony prawnej.
Dyskusja wokół rządowego projektu ustawy o związkach partnerskich jasno wskazała na linię podziału politycznego wewnątrz koalicji rządzącej. Pomimo ustępstw ze strony odpowiadającej za projekt Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli, politycy i polityczki Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedzieli sprzeciw wobec objęcia jakąkolwiek ochroną prawną tęczowych rodzin, czyli par osób tej samej płci, które wychowują wspólnie dzieci. PSL od miesięcy odmawia rzetelnej dyskusji na temat realnej sytuacji rodzin, ale także samej formuły rejestrowanego związku partnerskiego zaproponowanego przez Kotulę.
Piszemy, dzwonimy, chodzimy do biur poselskich
Sprzeciw PSL może pogrzebać szansę na przyjęcie nawet już okrojonego projektu ustawy o związkach partnerskich. Tymczasem międzynarodowym standardem ochrony sytuacji osób LGBT+ i ich rodzin w obszarze prawa rodzinnego jest równość małżeńska, którą wprowadziło 39 państw świata, w tym ponad połowa krajów Unii Europejskiej — komentuje Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Rozmawiamy w Polsce o rozwiązaniach prawnych sprzed 20 lat, które w żadnym z krajów, które je wprowadziły nie doprowadziły do negatywnych konsekwencji. Od PSL nie słyszymy argumentacji. Słyszymy “nie, bo nie”.
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza od miesięcy wysyła do PSL zaproszenia na spotkania i rekrutuje osoby, które piszą, dzwonią i chodzą do biur poselskich.
Głosy osób LGBT+, ale przede wszystkim ich sojuszników – rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, pracodawców – są na wagę złota. Potrzebny jest nieustanny kontakt z politykami i przypominanie, że chodzi o elementarne bezpieczeństwo Polek i Polaków. Posłowie i posłanki muszą zrozumieć, że decydują o życiu ludzi, również dzieci, a ich zachowanie sprawia, że ludzie po prostu wyjeżdżają z Polski, bo własny kraj nie zapewnia im podstawowej ochrony— dodaje Sobecki. W ubiegłym miesiącu zebraliśmy głosy prawników i prawniczek pod apelem do premiera Tuska. Trwa zbieranie podpisów pod listem od biznesu. Osobiste głosy “zwykłych” obywateli i obywatelek są niezbędnym elementem tej układanki.
Trzy punkty i jedno zaproszenie do PSL
Stowarzyszenie przygotowało gotowy szablon listu, z którego mogą skorzystać osoby biorące udział w akcji. Można także dopisać do niego własną treść. Łącznie 1979 osób wysłało listy do wszystkich 32 posłów i posłanek PSL. W sumie to ponad 63 tysiące listów w skrzynkach PSL. Trzy główne punkty poruszane w listach to:
W liście przywołane są również wyniki tegorocznych sondaży wskazujące na poparcie społeczne dla równości małżeńskiej w Polsce na poziomie 50%-51% oraz dla prawa do przysposobienia dziecka partnera lub partnerki na poziomie 69%. Jest również mowa o wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który dwukrotnie stwierdził, że Polska łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i musi zapewnić ochronę prawną związkom par osób tej samej płci wprowadzając legislację w formie związków partnerskich lub małżeństw.
Każdy list kończy się zaproszeniem na spotkanie z tęczowymi rodzinami, których ochrona została wykreślona z rządowego projektu ustawy o związkach partnerskich właśnie z powodu sprzeciwu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Pomimo prób nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi ze strony PSL. Dlatego dostarczyliśmy listy bezpośrednio do warszawskiego biura partii. Wciąż rekrutujemy kolejne osoby, które dzwonią, piszą i chodzą do lokalnych biur posłów i posłanek. Opowiadają swoje historie, mówią, że związki partnerskie to minimum godności, którego potrzebują dla siebie, swoich dzieci, przyjaciół — komentuje Sobecki. Bezpośredni kontakt, osobisty głos pokazuje posłom i posłankom, że sprawa nie jest błaha. Ten kontakt musi być ciągły, więc będziemy prowadzić akcję tak długo, jak będzie trzeba.
Wszystkie osoby chętne do dołączenia do akcji kontaktowania się z PSL mogą zapisać się na stronie: https://mnw.org.pl/dzialaj-z-miloscia
Zdjęcia z dostarczenia listów do biura PSL można pobrać stąd.
Kontakt dla mediów:
Hubert Sobecki, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel.: 501 647 563
e-mail: [email protected]
O Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW) to organizacja społeczna działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Stowarzyszenie opracowało projekty ustaw o związkach partnerskich i równości małżeńskiej, prowadzi badania i kampanie społeczne na temat osób LGBT+ i ich rodzin. MNW stworzyło też Warszawską Deklarację LGBT+ oraz koalicję, która doprowadziła do wyroku Trybunału w Strasburgu, który nakazał Polsce uznanie praw tęczowych rodzin.