Rząd potwierdza: 95% pozytywnych opinii przesłanych w ramach konsultacjach ustawy o związkach partnerskich


10 lutego 2025

6 lutego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się raport z konsultacji projektu ustawy o związkach partnerskich. Do Kancelarii Premiera Rady Ministrów wpłynęło łącznie 5781 wiadomości, z których zdecydowaną większość wysłano w ramach akcji Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Jak można dowiedzieć się z raportu, w ramach konsultacji Kancelaria Premiera Rady Ministrów otrzymała 19 opinii opracowanych przez organizacje pozarządowe lub samorządy zawodowe — w tym wspólne stanowisko organizacji LGBT+ współtworzone i koordynowane przez Miłość Nie Wyklucza.

Z 5781 opinii od osób indywidualnych aż 5285 stanowiły listy, które w październiku i listopadzie 2024 roku osoby z polskiej społeczności LGBT+ wraz z osobami sojuszniczymi wysyłały za pośrednictwem Stowarzyszenia, opierając się na przygotowanym przez nie stanowisku. Część z tych listów zawierała osobiste historie i argumenty podpisanych, a niektóre z nich zostały zawarte w raporcie, który można przeczytać na stronie RCL. 

Mocny głos społeczności

Ze względu na częstotliwość wysyłania przez konsultujących stanowiska Stowarzyszenia w raporcie zostało ono przytoczone w całości. Uważamy to za ogromny sukces — tak wiele osób zgodziło się z naszym przekazem, że został on uwieczniony na oficjalnej stronie rządowej. Ze stanowiska wyłaniają się trzy główne punkty: związki partnerskie to zaległe, absolutne minimum, standardem i celem jest równość małżeńska, a pozostawianie par osób LGBT+ z dziećmi bez prawnego zabezpieczenia jest niedopuszczalne.

Kolejne kroki są jasne – 13 lutego ma miejsce konferencja uzgodnieniowa, na której przedstawiony zostanie raport z konsultacji. Kolejny raz powiemy polskim władzom w imieniu tysięcy żyjących w Polsce par tworzonych przez osoby LGBT+, że ten zrodzony w bólach kompromis w postaci związków partnerskich nadal dzieli rodziny na lepsze i gorsze — mówi Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. To, że nawet tak minimalna  i, mówiąc wprost,  archaiczna ustawa spotykała się przez wiele miesięcy z oporem ze strony części koalicji, to dla nowoczesnej, europejskiej Polski i rządu Donalda Tuska powód do wstydu — dodaje.

Głosy krytyczne nieliczne i niespójne

Z 5800 opinii przesłanych w konsultacjach 75 pochodziło z akcji zorganizowanej w proteście przeciwko ustawie. Treść skopiowanego stanowiska również znalazła się w raporcie, a z jej lektury można wyciągnąć zaskakujący wniosek — pary jednopłciowe powinny mieć możliwość wziąć ślub, a nie związek partnerski. Większość argumentacji krytycznej wobec projektu jest skupiona nie na tym, że chodzi o związek osób tej samej płci, ale że związki partnerskie przypominają konkubinaty i jako łatwiejsze do rozwiązania niż małżeństwa nie powinny mieć podobnych praw.

Przytoczona w raporcie negatywna opinia pokazuje, że krytykując ideę związków partnerskich, ich oponenci często sami wręczają nam argumenty na korzyść równości małżeńskiej — mówi Maja Heban z Miłość Nie Wyklucza. Dodaje: Podobnie jest z krytyką ze strony niektórych ministrów z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jeśli ktoś boi się, że przez związki partnerskie ludzie będą oszczędzać na podatkach, to jednocześnie przyznaje, że obecnie osoby LGBT+ finansowo tracą na tym, że żyją w Polsce bez możliwości sformalizowania związku, a Polska zarabia na dyskryminacji. Jeśli chcemy, żeby było więcej ślubów i więcej rodzin, wystarczy wprowadzić równość małżeńską. W kolejce od lat czekają tysiące par.

Według sondaży z ubiegłego roku 50-51% Polek i Polaków popiera wprowadzenie równości małżeńskiej w Polsce. Związki partnerskie popiera aż 62% ankietowanych. Małżeństwa dla par osób tej samej płci wprowadziło 39 państw świata, a związki partnerskie obowiązują w 11.

Kontakt dla mediów:

Hubert Sobecki
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel.: 501 647 563
e-mail: [email protected]
Maja Heban
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel.: 797 420 897
e-mail: [email protected]

Wesprzyj nasze działania!

Ustaw stały przelew lub przekaż
jednorazową darowiznę na rzecz Miłości.

Bądźmy w kontakcie!

Dopisz się i dostawaj ważne informacje od Miłości! 🙂

Miłość nie spamuje. Wysyła natomiast informacje o ważnych sprawach i działaniach, w które możesz się włączyć – tych mniejszych i większych, w zależności od tego, na co możesz i chcesz sobie pozwolić. A wszystko po to, żeby umożliwić Ci wpływ na poprawę sytuacji społeczności LGBT+ w Polsce. Ale też po prostu być dobrze poinformowaną osobą.

Mail jest pewniejszą formą kontaktu niż social media. Tu nie dzieli Cię od Miłości zmienny algorytm zależny od anonimowej korporacji. Od Ciebie zależy więc to, czy otrzymasz maila, ale też to, czy zapoznasz się z jego treścią 🙂

Najważniejsze: razem serio możemy więcej! A bycie w kontakcie to najmniej, co możemy wspólnie zrobić 🙂

Projekt / kodowanie