Prawo Nie Wyklucza

Prawo Nie Wyklucza


Uwaga! Nabór wniosków o wsparcie finansowe jest czasowo wstrzymany. Informacja na temat ponownego otwarcia formularza pojawi się na naszym Facebooku i w newsletterze.

Wciąż możesz zapisać się na bezpłatne konsultacje prawne w sprawach osób transpłciowych:

 

 

 

–> Read in English

Prawo nie wyklucza

Wszystkie osoby mają równe prawa, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub jakiejkolwiek innej cechy. Tak wynika z Konstytucji i obowiązującego w Polsce prawa międzynarodowego. Jak jest w rzeczywistości? 

W rzeczywistości osoby LGBT+ są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Wszechobecna w przestrzeni publicznej mowa nienawiści, przestępstwa motywowane uprzedzeniami,  konieczność pozwania rodziców, żeby uzgodnić płeć, brak równości małżeńskiej i jakichkolwiek praw dla tęczowych rodzin – to tylko przykłady problemów, z którymi osoby LGBT+ muszą mierzyć się każdego dnia. Ich rozwiązanie wymaga zmian prawnych i systemowych, o które walczymy.  Czy możemy zrobić coś jeszcze tu i teraz? 

Możemy wspierać osoby LGBT+, które potrzebują pomocy prawnej, a nie mają możliwości i środków, żeby ją uzyskać.

Możemy pokryć koszty postępowania i wynagrodzenie pełnomocnika/czki, specjalizującego/ej się w ochronie praw osób LGBT+, który/a poprowadzi sprawę administracyjną lub sądową.

Jak to zrobimy? Poprzez Fundusz Prawo Nie Wyklucza. 

Każda osoba w trudnej sytuacji materialnej, może złożyć wniosek o finansowanie z Funduszu i pomoc prawną w jej sprawie, dotyczącej ochrony praw osób LGBT+.

Każda osoba, która chce wesprzeć osoby w potrzebie i sądową walkę o prawa osób LGBT+, może wpłacić na Fundusz wybraną kwotę. 

Im większy budżet Funduszu, tym więcej osób, którym możemy pomóc! 

Wspierając Fundusz Prawo Nie Wyklucza:

  • Umożliwiasz osobom w trudnej sytuacji materialnej uzyskanie profesjonalnego, specjalistycznego wsparcia prawnego w ich sprawie
  • Pomagasz w walce o prawa osób LGBT+ w Polsce na drodze sądowej
  • Budujesz z nami sieć kontaktów pomiędzy pełnomocnikami/czkami specjalizującymi się w ochronie praw osób LGBT+, a członkami/kiniami społeczności potrzebującymi pomocy prawnej
  • Sprzeciwiasz się obecnej sytuacji osób LGBT+ w Polsce i pokazujesz, że chcesz ją zmienić

 

A może potrzebujesz tylko z kimś porozmawiać w trans-sprawie? Zapisz się na bezpłatne konsultacje on-line z prawnikiem lub prawniczką.

 

Rada Konsultacyjna 

Rada Konsultacyjna, wspierająca Fundusz merytorycznie m.in. poprzez uczestnictwo
w procesie przyznawania finansowania: 

  • Prof. Adam Bodnar
  • Prof. Monika Płatek 
  • Prof. Jakub Urbanik – Przewodniczący Rady 
  • Prof. Mirosław Wyrzykowski 
  • Adw. Olga Ziegler

Adam Bodnar (dr hab. prof. SWPS)

Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie; w latach 2015-2021 Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji; w latach 2004-2015 współpracownik kilku organizacji pozarządowych (m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); laureat kilku nagród za działania na rzecz praw człowieka i praworządności, w tym nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii (2020 r.)

 

 

 

 

Monika Płatek (dr hab. prof. UW)

Monika Płatek Fundusz Prawo Nie Wyklucza pomoc dla osób LGBT+Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; kierowniczka Zakładu Kryminologii. Jest związana z Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i Prezeską Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej [PSEP].
Wieloletnia ekspertka z zakresu prawa karnego, praw człowieka i praw kobiet Sejmu, OBWE ODIHR, Rady Europy, UE, Członkini Międzynarodowego Komitetu Redakcyjnego: „The British Journal of Criminology” i “Social & Legal Studies”. Jest przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Spraw Publicznych, miesięcznika “Niebieska Linii” i członkinią Rady Fundacji “Po drugie”.
Otrzymała okulary równości (2013), Międzynarodową Nagrodę Tolerancji (2014), Świecznik równości (2015), Medal Honorowy Powstania w Getcie za działania sprzeciwiające się ksenofobii, nacjonalizmowi i antysemityzmowi (2018), tytuł Kobiety Roku Kongresu Kobiet (2019) oraz Koronę Równości w kategorii „Prawo” przyznaną przez Kampanię przeciw Homofobii (2019).

Jakub Urbanik (dr hab. prof. UW), Przewodniczący Rady 

Jakub Urbanik Fundusz Prawo Nie Wyklucza pomoc dla osób LGBT+Historyk prawa, zajmujący się świadomością prawną w starożytności oraz tradycją prawną małżeństwa i rodziny w przeszłości i w czasach nowożytnych. Profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry prawa rzymskiego i antycznego. Aktywista prawny, uczestnik kilku litygacji strategicznych z zakresu praw LGBT+.

Prof. Mirosław Wyrzykowski

Mirosław Wyrzykowski Fundusz Prawo Nie Wyklucza pomoc dla osób LGBT+

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiceprzewodniczący Europejskiej Komisji

przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) Rady Europy, były Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu

Warszawskiego, założyciel i pierwszy kierownik Zakładu Praw Człowieka na tym Wydziale; prawnik konstytucyjny specjalizujący się w prawach człowieka, znany na całym świecie z pracy nad standardami niezawisłości sędziowskiej i ochrony praworządności.

Adw. Olga Ziegler

Olga Ziegler Fundusz Prawo Nie Wyklucza pomoc dla osób LGBT+Adwokatka, starsza prawniczka w zespole nieruchomości kancelarii Dentons Europe, Liderka sieci GLOW Europe w Dentons. Zaangażowana w prawną pomoc probono udzielaną organizacjom LGBTQ+. Członkini zespołu Tęczowych Adwokatów (powstałego po zdarzeniach 7 sierpnia). Prywatnie lesbijka, feministka, surferka, podróżniczka.

Osoba koordynująca Fundusz Prawo Nie Wyklucza 

Milena Adamczewska-Stachura 

[email protected]
+48 512 724 773

Prawniczka, specjalistka w zakresie prawa antydyskryminacyjnego i ochrony praw osób LGBT+. W latach 2018-2020 w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadała za wszystkie sprawy dotyczące orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, w tym za strategiczne postępowania sądowe, m.in. unieważnienie uchwał o tzw. “strefach wolnych od LGBT”.

 

 

 

 

Kontakt w sprawie partnerstw i fundraisingu na rzecz Funduszu

Oktawiusz Chrzanowski

[email protected]
+48 789 101 385

Menadżer Fundraisingu i Finansów w Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dane do przelewu tradycyjnego:
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
ul. Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
Bank BNP Paribas
92 1600 1462 1019 9046 5000 0002
IBAN: PL92 1600 1462 1019 9046 5000 0002
BIC/SWIFT: PPABPLPK
tytuł: fundusz PNW

Przy współpracy z: