17 września rusza akcja zbierania podpisów pod apelem „Chcę lepszej Polski!” Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza

17 września rusza akcja zbierania podpisów pod apelem „Chcę lepszej Polski!” Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Osoby LGBT+ wzywają do wspólnego działania wszystkich, którzy mają dość kampanii nienawiści i przemocy. To także reakcja na półtora roku bezczynności stołecznego Ratusza w sprawie Warszawskiej Deklaracji LGBT+. Czas pustych gestów minął. Politycy opozycji muszą wpisać konkretne rozwiązania do swoich programów.

W czwartek 17 września uruchamiamy zbiórkę podpisów w internecie na stronie www.chcelepszejpolski.pl, a w sobotę 19 września w warszawskim Barze Studio zbieramy podpisy na żywo. Zapraszamy wszystkich, zarówno osoby LGBT+, jak i sojuszników i sojuszniczki, do składania podpisów pod postulatami deklaracji. Apel zostanie przekazany opozycyjnym ugrupowaniom politycznym oraz politykom samorządowym z żądaniem wpisania praw osób LGBT+ do ich programów politycznych.

My, ludzie LGBT+, jesteśmy na celowniku władzy. Codziennie notujemy nowe przypadki pobić, coraz częściej palimy znicze dla dzieci, które odebrały sobie życie. Politycy mają to w nosie i nie obchodzi ich całe to cierpienie. Dlatego zwracamy się do naszej społeczności oraz wszystkich ludzi, którzy chcą bezpiecznej Polski. Polski, której nie musimy się bać i z której nie musimy uciekać – wyjaśnia Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza. Tylko nacisk społeczny może zmusić polityków do tego, żeby zaczęli wykonywać swoją pracę i zadbać o wszystkich ludzi w kraju – również nas.

„Karta LGBT+”, czyli półtora roku bezczynności

Przez ponad półtora roku warszawski ratusz nie wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec naszej społeczności. Prezydent Rafał Trzaskowski wziął co prawda udział w Paradzie Równości, ale poza tym unikał jak ognia tematu osób LGBT+. Pobicia na ulicach, obojętność lub wręcz wrogość policji, przyzwolenie na szczucie w przestrzeni publicznej, rosnący problem bezdomności zwłaszcza wśród młodych osób LGBT+ to tylko niektóre problemy wskazane w Warszawskiej Deklaracji LGBT+, które miały zostać zaadresowane na przykład poprzez utworzenie hostelu interwencyjnego (czyli de facto schroniska pomocowego), systemu monitoringu przestępstw, czy przygotowanie nauczycieli do pomocy uczniom i uczennicom gnębionym przez rówieśników. Wszystkie te rozwiązania pozostają na papierze.

Rząd podsyca nienawiść i daje poczucie bezkarności, a więc w praktyce zachęca do przemocy fizycznej wobec osób LGBT+. Ignoruje samobójstwa nastolatków oraz problem młodych osób wyrzucanych z domów przez rodziców z powodu orientacji – mówi Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. – W takiej sytuacji władze miejskie powinny zrobić wszystko, żeby bronić swoich mieszkanek i mieszkańców. Władzom Warszawy niestety szybko skończyła się odwaga. Wiele innych miast, mimo starań lokalnych aktywistów
i aktywistek LGBT+, w ogóle nie chciało zobowiązywać się do jakiegokolwiek wsparcia. Dlatego podpisy osób, mówiących „Chcę lepszej Polski!” trafią również do samorządowców. Oni także mają dużo do zrobienia, już teraz.

„Społeczeństwo nie jest gotowe”, czyli 30 lat bezczynności w Polsce

Podpis pod apelem „Chcę lepszej Polski!” to podpis pod listą rozwiązań najbardziej istotnych problemów, których od trzydziestu lat demokratyczna Polska nie chciała rozwiązać. Od penalizacji homo- i transfobicznej przemocy i podżegania do nienawiści, przez uregulowanie kwestii uzgodnienia płci ­– tak, żeby osoby transpłciowe nie musiały pozywać własnych rodziców, jak dzieje się to obecnie), po uznanie istnienia par osób tej samej płci oraz wychowywanych przez nie dzieci.

Od trzydziestu lat politycy i polityczki odwracają wzrok. Od trzydziestu lat najlepsze, co możemy od nich usłyszeć, to że „nie mogą nic zrobić” – tłumaczy Sobecki. – To nieprawda. Mamy gotową listę rozwiązań i projekty ustaw. Nieustannie podkreślamy, że nie chcemy przywilejów, a po prostu bezpieczeństwa, godności i równego traktowania. Kto miałby stracić na tym, że przestępcy, którzy biją nas na ulicach, którzy obrzucają nas wyzwiskami, będą ścigani przez odpowiednie służby? Czy komukolwiek stanie się krzywda, jeśli zaczniemy chronić nastoletnie dzieciaki, nękane i doprowadzane do samobójstw przez rówieśników z powodu swojej orientacji lub tożsamości płciowej?

Politycy i polityczki w najlepszym razie ignorują lub negują narastające problemy osób LGBT+ w Polsce. Unikają rozmowy na ten temat. W najgorszym razie podsycają nienawiść. Za rządów Platformy Obywatelskiej odrzucono trzy ustawy o związkach partnerskich. Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. Prawo i Sprawiedliwość zablokowało nowelę Kodeksu karnego nakazującą ścigać homofobiczną przemoc na takich samych zasadach, jak przestępstwa rasistowskie i antysemickie.

W rezultacie Polska zajmuje obecnie ostatnie miejsce w Unii Europejskiej w rankingu ILGA-EUROPE w zakresie ochrony praw osób LGBT+.

O osobach LGBT+ można bezkarnie powiedzieć dzisiaj dowolnie wstrętną rzecz – dodaje Kaczorek. – W kościołach, w wywiadach prasowych polityków partii rządzącej, w mediach społecznościowych, na ulicach przelewa się nieustanna fala hejtu. Nie chronią nas żadne przepisy, bo politycy bali się zrobić cokolwiek dla naszej społeczności. Dlatego dzisiaj wiele osób LGBT+ żyje w strachu. Dlatego wiele osób nie decyduje się na założenie rodzin
i rodzicielstwo, a osoby, które założyły rodziny wyjechały z Polski lub planuje emigrację. Ludzie są doprowadzani do samobójstw. Nie zamierzamy siedzieć bezczynnie. Robimy akcję „Chcę lepszej Polski!”, bo chcemy zmusić polityków i polityczki opozycji do tego, by zaczęli nas wspierać, tu i teraz, na tyle, na ile to możliwe. Kiedy dojdą do władzy, nie będą już mogli odwracać wzroku od naszych problemów.

Strona apelu: https://www.chcelepszejpolski.pl

Postulaty Kongresu LGBT+: https://mnw.org.pl/kongreslgbt

 

Kontakt dla mediów

Hubert Sobecki

email: hsobecki[at]mnw.org.pl

tel: +48 501 647 563

Ola Kaczorek

email: okaczorek[at]mnw.org.pl

tel: +48 509 228 595

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Jej celem jest umożliwienie zawierania małżeństw wszystkim osobom bez względu na orientację psychoseksualną i tożsamość płciową zgodnie z przekonaniem, że pełna równość to małżeństwa dla wszystkich, każda rodzina ma prawo do szczęścia, bezpieczeństwa i szacunku, a miłość nie wyklucza – po prostu!

Więcej informacji na oficjalnej stronie Stowarzyszenia: https://mnw.org.pl

 

Pobierz informację prasową