“Ideologia LGBT”? Tu chodzi o ludzi! Rusza akcja wideo Miłość Nie Wyklucza

Samorządowcy i prezydent Duda straszą “ideologią LGBT”, nie widzą nierówności i homofobicznej przemocy oraz “nikogo nie dyskryminują”. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW) publikuje serię klipów wideo “Tu chodzi o ludzi”, w których punktuje absurdy tej narracji i wzywa do pisania do samorządowców.

Atakują ideologię, ale krwawią ludzie

Już 1/3 terytorium Polski została ogłoszona przez władze samorządowe strefami wolnymi od “ideologii LGBT” lub “broniącymi tradycyjnej rodziny”. Retoryka walki z “importowanym zagrożeniem”, “seksualizacją dzieci”, “obcymi wzorcami kulturowymi” i “ideologami LGBT” okraszona zapewnieniami, że “tu nie chodzi o ludzi” i “wszyscy mamy równe prawa” powróciła ze zdwojoną mocą w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

“Wiele osób kojarzy sprawę uchwał dyskryminujących osoby LGBT+. Czym innym jest jednak wiedzieć, a czym innym zobaczyć i na własne oczy przekonać się jakiego języka i jakich argumentów używają samorządowcy w kolejnych miastach, gminach, powiatach, województwach” – wyjaśnia Ola Kaczorek, współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. “Ciężko nazwać to retoryką. To raczej mieszanina niewiedzy, złej woli, manipulacji i poczucia bezkarności robi naprawdę ogromne wrażenie. Te wszystkie słowa uderzają bezpośrednio w całą społeczność LGBT+, a w szczególności w mieszkanki i mieszkańców tych regionów”.

Zarówno w debatach samorządowców, jak i w wypowiedziach prezydenta nie pojawiają się fakty, które przeczą rzekomej nieszkodliwości uchwał “w obronie rodziny”. Nie wspomina się o 70% młodzieży LGBT+ doświadczającej myśli samobójczych, powszechnemu zjawisku gnębienia rówieśniczego osób LGBT+ w szkołach, braku jakichkolwiek zabezpieczeń dla par tej samej płci i wychowywanych przez nie dzieci, braku penalizacji przestępstw motywowanych uprzedzeniami, które de facto uniemożliwiają monitorowanie i gromadzenie danych na ich temat przez policję (jedynie 5% osób LGBT+ doświadczających przemocy zgłasza ją na policję), czy wreszcie codziennym strachu o siebie i swoich bliskich – 71% osób LGBT+ boi się wspominać o swoim życiu prywatnym w pracy i szkole, połowa nie chce nic mówić sąsiadom.

Miłość Nie Wyklucza namawia – napisz do samorządowców!

W akcji “Tu chodzi o ludzi” ekipa stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza przedstawia wybór najbardziej absurdalnych, strasznych i groźnych wypowiedzi samorządowców opatrzonych komentarzami, które punktują manipulacje i zwykłą ignorancję, na których się opierają. Jednocześnie autorzy namawiają widzów do wysyłania maili do konkretnej gminy, powiatu lub urzędu miasta, którego dotyczy dany klip wideo.

“Przerażająca próba dehumanizacji ogromnej grupy ludzi nie ma prawa pozostać bez odpowiedzi, dlatego reagujemy i prosimy innych o reakcję. Nie możemy pozwolić na wygłaszanie odczłowieczających nas wypowiedzi gdziekolwiek, a w szczególności w budynkach instytucji państwowych, w ramach rzekomej pracy na rzecz dobra mieszkanek i mieszkańców, których radni mają obowiązek reprezentować” – dodaje Ola Kaczorek.

Bonus: 60 minut dla wytrwałych

Akcji towarzyszy też publikacja długiego, godzinnego filmu pt. “Tu nie chodzi o ludzi” będącego montażem wybranych wypowiedzi samorządowców na temat “ideologii LGBT+”.

Materiał przygotował grupa ochotników skrzyknięta przez Jędrzeja Malko, który tak komentuje swój projekt: „Tu nie chodzi o ludzi” pokazuje fragmenty debat poprzedzających głosowania nad tzw. strefami wolnymi od LGBT, które obejmują dziś jedną trzecią Polski i dwanaście milionów ludzi. Ostrzegam, że trudno się to ogląda.

Jestem bardzo wdzięczny dwudziestce ludzi, którzy zgodzili się razem ze mną przedzierać przez setki godzin debat o dziurach w drodze i pilnej potrzebie wymiany azbestowych dachów. Film polecam szczególnie tym, którym wydaje się, że temat „stref wolnych od ideologii LGBT” został rozdmuchany przez media ponad miarę.

W opracowaniu materiałów wideo ogromnie pomocne były dane zebrane przez zespół Atlasu nienawiści.

Strona akcji


Kontakt dla mediów

Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza

email: hsobecki[at]mnw.org.pl

tel: +48 501 647 563

 

Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza

email: okaczorek[at]mnw.org.pl

tel: +48 509 228 595

 

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa, działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Warszawska Deklaracja LGBT+, Niezniszczalna Tęcza na Placu Zbawiciela, Polonez Równości w stołecznym liceum oraz ustawa o równości małżeńskiej to tylko niektóre z naszych działań. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy chcą rozmawiać z nami.

 

Pobierz informację prasową