O co im chodzi? Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza postanowiło sprawdzić, co kryje się za wypowiedziami polityków i walczyć z dezinformacją

Na stronie ocoimchodzi.pl prześwietlamy, co politycy mówią o osobach LGBT+. Kampania ma pokazać, ile w ich wypowiedziach faktów, a ile przekłamań.  Pozwoli też na bieżąco rozbijać pojawiające się w kampanii fake newsy.

– Dzięki wyrazistym przykładom chcemy zderzyć wypowiedzi polityków o LGBT+ z faktami i pokazać, jak głosują, jeśli chodzi o prawa tej społeczności – wyjaśnia Maja Heban, członkini Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Dodaje: – Zbyt łatwo machnąć na niefajną wypowiedź polityka, bo przecież liczy się program partii.  

Podsumowanie wypowiedzi polityków pokazuje skalę przyzwolenia dla ekstremalnej retoryki w Polsce. Z jednej strony można siać nienawiść wobec osób LGBT+ bez konsekwencji, z drugiej mówienie o prawach społeczności jest pokazywane jako radykalizm. 

– W naszej kampanii prawda broni się sama: informacje na stronie ocoimchodzi.pl to po prostu cytaty i omówienia postaw polityków i partii. Jeśli partia głosowała przeciwko związkom partnerskim, to głosowała przeciwko związkom partnerskim. Będziemy patrzeć politykom na ręce i rzetelnie informować o ich postępowaniu i wypowiedziach — niezależnie od przynależności partyjnej  podkreśla Maja Heban. 

Mity, manipulacje i kozły ofiarne. Jak politycy manipulują wyborcami 

Drugim zadaniem kampanii jest walka z teoriami spiskowymi, kłamstwami, manipulacjami i propagandą. Ostatnie lata pokazały, że nawet absurdalne hasła wciąż są nośne: po ulicach polskich miast jeżdżą „homofobusy”, politycy straszą, że „ideologia LGBT” zagraża istnieniu naszego narodu, a równość małżeńską przedstawia się jako „przywilej”. 

Na stronie ocoimchodzi.pl będzie więc można znaleźć rzeczowe informacje na temat tego, czym społeczność LGBT+ jest, a czym nie, czego potrzebuje, a czego absolutnie nie chce.
Dobrym przykładem dezinformacji jest to, co mówi się na temat transpłciowości — mówi Maja Heban i dodaje:Politycy cynicznie wykorzystują to w swoich kampaniach politycznych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, nawet Donald Trump obiecał, że zakaże korekty płci, jeśli wygra kolejne wybory. Musimy przygotować się na możliwość, że podobne argumenty będą wyciągane w Polsce, zwłaszcza gdy Ordo Iuris już zbiera podpisy pod wnioskiem o podobne obostrzenia. 

Żeby nie czekać biernie na to, czy kolejna kampania będzie pełna siania nienawiści wobec LGBT+, już jesteśmy gotowi na obronę. Będziemy na bieżąco reagować też na przekłamania pojawiające się w trakcie jej trwania.  

Na ocoimchodzi.pl będziemy archiwizować obietnice i rozczarowania. Żeby osoby LGBT+ mogły iść na wybory z wiedzą, która pozwoli im spokojnie myśleć o przyszłości.  

 

Informacje można znaleźć na stronie: www.ocoimchodzi.pl 

 

 

Kontakt dla mediów: 

Maja Heban

Managerka ds. komunikacji i społeczności 

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza 

Tel: 797 420 897 

E-mail: [email protected] 

 

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza 

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Współtwórcy Niezniszczalnej Tęczy na placu Zbawiciela, filmu dokumentalnego Artykuł osiemnasty, Warszawskiej Deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Trzaskowskiego oraz trzech projektów ustaw o związkach partnerskich i pierwszej polskiej ustawy o równości małżeńskiej.  

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mnw.org.pl