Solidarnie z ofiarami homofobii w Czeczenii

Media alarmują o „polowaniu” na gejów w Czeczenii. Masowe porwania, tortury i morderstwa. To się dzieje teraz. Jak donosi „Nowaja Gazieta” i Russian LGBT Network porwano aż 100 osób, a 3 zostały zamordowane. Świat musi powiedzieć „dość”. My musimy powiedzieć „dość”!

Łączymy się w bólu z bliskimi i rodzinami ofiar homofobicznych prześladowań.

6 kwietnia o godz. 18:00 w 3 miastach polski odbędą się akcje solidarnościowe z ofiarami homofobii w Czeczenii. Bądźmy tego dnia razem – przynieśmy kwiaty i znicze. Pokażmy, że nie ma naszej zgody na brutalną przemoc motywowaną homofobią, która zbiera śmiertelne żniwo na naszych oczach w Czeczenii.

  • Warszawa: naprzeciwko Ambasady Federacji Rosyjskiej, ul. Belwederska 50,
  • Kraków: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul. Biskupia 7
  • Poznań: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul. Bukowska 53a.

We wszystkich miastach o tej samej godzinie zostanie odczytany apel organizacji pozarządowych skierowany do władz rosyjskich i czeczeńskich, premier polskiego rządu oraz ministra spraw zagranicznych.

O co apelujemy?

Potępiamy wszelką przemoc i wzywamy do jej zaprzestania. Wraz z międzynarodowymi organizacjami i instytucjami wyrażamy zaniepokojenie tymi doniesieniami i wzywamy władze rosyjskie i czeczeńskie do podjęcia stanowczych działań mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom LGBT przebywającym w rejonie Kaukazu Północnego, a także ukaranie winnych.

Nasze organizacje zwróciły się z prośbą o interwencję na szczeblu międzynarodowym. Apelujemy również o interwencję do władz polskich.

Najważniejsze jednak jest okazanie solidarności ze społecznością LGBT w Czeczenii przez wszystkie osoby przywiązane do standardów praw człowieka, niegodzące się na czystki i brutalną przemoc motywowaną homofobią i transfobią, zarówno należące do społeczności LGBT w Polsce, jak i ich sojuszników i sojuszniczki.

 

——-

Źródła:

www.novayagazeta.ru/articles/2017/04/04/72027-raspravy-nad-chechenskimi-geyami-publikuem-svidetelstva

www.nytimes.com/2017/04/01/world/europe/chechen-authorities-arresting-and-killing-gay-men-russian-paper-says.html

www.theguardian.com/world/2017/apr/02/chechen-police-rounded-up-100-gay-men-report-russian-newspaper-chechnya