QUIZ – Ile wiesz o równości małżeńskiej?

Gdzie para lesbijek może wziąć ślub? Gdzie odbyła się pierwsza ceremonia zaślubin pary osób tej samej płci? Czym tak właściwie jest małżeństwo? Sprawdź się!

Odpowiedzi z quizu mogą ulec zmianie – oby na lepsze! Warto jednak wziąć pod uwagę, że dane są aktualne na maj 2020 roku.

Zaczynamy!

Które państwo jako pierwszy nie-europejski kraj wprowadziło równość małżeńską?

Dobrze! Źle!

Kanada umożliwiała branie ślubów w niektórych regionach już od 2003 roku. W 2005 roku prawo objęło cały kraj, dzięki czemu Kanada została oficjalnie pierwszym państwem poza Europą i czwartym krajem na świecie, w którym udzielano ślubów parom osób tej samej płci.

Jak wygląda poparcie obywateli i obywatelek Unii Europejskiej dla równości małżeńskiej według badania Eurobarometru z 2019 roku?

Dobrze! Źle!

Aż 69% badanych w całej Unii opowiedziało się za równością małżeńską dla par osób tej samej płci! Więcej szczegółów znajdziesz tu: https://mnw.org.pl/tematy/badania/

W którym z tych państw nie ma równości małżeńskiej, ale uznawane są tam małżeństwa zawarte poza granicami kraju?

Dobrze! Źle!

W Izraelu można zawrzeć jedynie związek partnerski, ale małżeństwa osób tej samej płci zawarte zagranicą są tam w pełni uznawane.

Czy artykuł 18 polskiej Konstytucji wyklucza możliwość wprowadzenia równości małżeńskiej?

Dobrze! Źle!

Nie. “Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.” Tak brzmi artykuł 18. Jest to otwarty zbiór, który w teorii już teraz zawiera w sobie tęczowe rodziny - zgodnie z jego brzmieniem “rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo” znajdują się pod ochroną, mimo to nie mogą na nią liczyć już istniejące rodziny, do których polskie państwo odwraca się plecami. Polecamy film “Artykuł osiemnasty”, w którym oprócz historii par osób tej samej płci, poznajemy historię walki o uznanie takich związków przez polskie prawo: http://film.art18.pl/

Ustawa o związkach partnerskich musi zawierać zapis o:

Dobrze! Źle!

Pojęcie “związku partnerskiego” nie ma jednej definicji. Każda ustawa różni się w zależności od kraju. Różne ustawy były też dotychczas składane w polskim Sejmie - część z nich miała prawie wszystkie zabezpieczenia i prawa, co małżeństwa (ustawa Nowoczesnej z 2018 r. i propozycja Lewicy w 2020 r.), a część z nich nie dawała nic ponad to, co przysługuje wspólnikom, którzy zakładają spółkę cywilną (ustawa Platformy Obywatelskiej z 2013 roku). Dlatego równość małżeńska jest tak ważna - to konkretne prawa i obowiązki. Nigdy nie wiadomo, co może kryć się pod ogólnikiem o nazwie “związek partnerski”.

Co NIE znajduje się w polskiej instytucji małżeństwa?

Dobrze! Źle!

Katalog praw i obowiązków obejmujących związek małżeński w Polsce rozsiany jest po różnych kodeksach i przepisach. W ich skład nie wchodzi domyślna zgoda na transfuzję.

W którym roku Miłość Nie Wyklucza, jako pierwsza organizacja w Polsce, wystąpiła z postulatem o pełnej równości małżeńskiej?

Dobrze! Źle!

11 października 2013, międzynarodowy dzień coming outu. Kręci nam się w oku łezka, kiedy wspominamy nasz ówczesny manifest i nerwy, które mu towarzyszyły. Fragment naszego coming outowego wpisu: “Dajmy im palec, a będą chcieli całej ręki. Wiele razy słyszeliśmy te słowa z ust przedstawicieli tej lub innej partii rządzącej, w odniesieniu do prawnego usankcjonowania związków partnerskich. A co nam proponuje obecna partia rządząca? Ochłap, nazywany „umową o wspólnym pożyciu”, który boją się złożyć w Sejmie z obawy przed negatywną reakcją najbardziej zainteresowanych. Pora na zmianę taktyki. Pora na walkę o pełną równość i o godność. Jeśli sami jej nie wywalczymy, nikt nam jej nie da. Dlatego Miłość Nie Wyklucza rozpoczyna nowy rozdział działalności. Od dziś będziemy walczyć o pełną równość małżeńską, w tym także o prawo do adopcji. Tak! Chcemy całą rękę!!! Ruszamy na długą i ciężką drogę do pełnej równości małżeńskiej. Liczymy na wasze wsparcie i pomoc w tej walce.” Choć w 2013 Miłość była jedyną organizacją postulującą o małżeństwa, to już 6 lat później, w 2019 roku, 31 organizacji podpisało się pod wspólną Deklaracją Kongresu LGBT+, która zawiera listę wspólnych postulatów ruchu, w tym także równość małżeńską: https://mnw.org.pl/kongreslgbt/

W którym z tych miejsc pary osób tej samej płci mogą się pobrać?

Dobrze! Źle!

Bermudy, choć są terytorium zależnym Wielkiej Brytanii, wprowadziły równość małżeńską kilka lat po Anglii i Walii. Po wielu latach działań par i aktywistów na rzecz tej sprawy, Bermudki i Bermudczycy mogą zawrzeć ślub z osobą tej samej płci od 2017 roku.

Czy równość małżeńska koniecznie oznacza prawo do adopcji dzieci?

Dobrze! Źle!

Równość małżeńska oznacza równość praw. Małżeństwa w Polsce mają możliwość starania się o adopcję dziecka - zarówno tzw. wewnętrzną adopcję biologicznego dziecka partnera, zwaną też przysposobieniem, jak i adopcję zewnętrzną. Wprowadzenie ustawy, która nie umożliwia adopcji oznacza, że w kraju nie obowiązuje równość małżeńska - istnieją wtedy dwie *nierówne* formy związków.

W którym z tych państw nie da się wziąć ślubu z osobą tej samej płci?

Dobrze! Źle!

Szwajcaria! Można tam zawrzeć związek partnerski (już od 2007 roku), ale wzięcie ślubu jest nadal niemożliwe.

Jak wygląda poparcie Polek i Polaków dla równości małżeńskiej według badania Eurobarometru z 2019 roku?

Dobrze! Źle!

Aż 45% badanych w Polsce opowiedziało się za równością małżeńską dla par osób tej samej płci! Więcej szczegółów znajdziesz tu: https://mnw.org.pl/tematy/badania/

W którym państwie udzielono pierwszego ślubu parze osób tej samej płci?

Dobrze! Źle!

Pierwszy ślub udzielony parze osób tej samej płci odbył się w Holandii w 2001 roku!

Równość małżeńska w całych Stanach Zjednoczonych obowiązuje od 2015 roku. Był to jednak stopniowy proces - w którym roku pierwszy stan wprowadził śluby dla osób tej samej płci?

Dobrze! Źle!

17 maja 2004, Massachusetts - brak możliwości zawarcia związku małżeńskiego został uznany przez sąd za niezgodny z konstytucją stanu. W ten sposób rozpoczął się lawinowy proces dołączania kolejnych stanów do grona miejsc, w których można wziąć ślub z osobą tej samej płci.

Czy da się w Polsce zmienić nazwisko na nazwisko partnera lub partnerki tej samej płci?

Dobrze! Źle!

Niby sprawa urzędowa, a odpowiedź jakaś taka mało konkretna. Taki paradoks wynika z braku jasnych przepisów - wiele zależy od wybranego urzędu, w którym składa się wniosek. Czasem bez problemu otrzymuje się zgodę na zmianę lub dodanie nazwiska, a czasem po ujawnieniu powodów chęci zmiany urząd z premedytacją wydaje decyzję odmowną. Widać tu wyraźnie, że nawet symboliczna zmiana, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych poza samą zmianą nazwiska, to nierzadko zbyt wiele dla polskich urzędów.

W którym z tych państw równość małżeńska NIE została poprzedzona ogólnokrajowym referendum?

Dobrze! Źle!

W Irlandii (2015) za wprowadzeniem równości opowiedziało się 62% głosujących, a w Australii (2017) 61%. Choć oba referenda zaowocowały wprowadzeniem równości małżeńskiej, to w Miłości jesteśmy przeciwni organizacji referendów, w których głosuje się nad podstawowymi prawami człowieka, w tym prawa do godności i bezpieczeństwa.

Ile wiesz o równości małżeńskiej?
Ile wiesz o równości małżeńskiej? | Masz się z czego podszkolić

Nie ma się co załamywać, to wcale nie są oczywiste rzeczy. Ogromna liczba par po ślubie nie ma pojęcia, na co tak właściwie się zdecydowały i co w momencie podpisania dokumentów zaczyna je obowiązywać. Działamy w Miłości również po to, żeby każda chętna osoba mogła się podciągnąć w tym temacie. Warto zacząć od początku, dlatego polecamy “Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących”. Znajdziesz go tu: https://mnw.org.pl/biblioteczka/rownosc-malzenska-przewodnik/ ||| Marzysz o papierowej wersji? Wesprzyj zbiórkę na jej dodruk! → https://pomagam.pl/rownosc
Ile wiesz o równości małżeńskiej? | Całkiem nieźle!

Wiesz o czym mowa, kojarzysz historię ruchu małżeńskiego, jesteś w stanie poczęstować rozmówców kilkoma ciekawostkami i zagiąć przeciwników równości małżeńskiej w dyskusji. To nie są proste sprawy. Jesteśmy pod wrażeniem. ||| Znasz się na rzeczy, więc pewnie kojarzysz nasz przewodnik, którego aktualizowane w 2018 roku wydanie znajdziesz tu: https://mnw.org.pl/biblioteczka/rownosc-malzenska-przewodnik/ ||| Pomóż kolejnym osobom podszkolić się w temacie i dorzuć się do zbiórki na nową aktualizację i jej dodruk! → https://pomagam.pl/rownosc
Ile wiesz o równości małżeńskiej? | Rozważasz może pracę w Trybunale w Strasburgu?

Słyszysz? To echo oklasków, które niesie się aż od naszej siedziby. Twoja wiedza w temacie jest niepodważalna. Historia, poszczególne prawa, badania socjologiczne, wyniki referendów, a pewnie i orzecznictwo - wszystko siedzi w twoim małym palcu. Koniecznie rozważ podejście do procesu rekrutacyjnego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Chyba, że już tam zasiadasz ||| Nie potrzebujesz rzecz jasna pomocy dydaktycznej w postaci naszego przewodnika o równości małżeńskiej, którego aktualizowane w 2018 roku wydanie znajdziesz tu: https://mnw.org.pl/biblioteczka/rownosc-malzenska-przewodnik/ ||| Pamiętaj jednak o innych osobach! Pomóż nam przekazać wiedzę dalej i dorzuć się do zbiórki na nową aktualizację i jej dodruk! → https://pomagam.pl/rownosc

Share your Results:

 

Podobało Ci się? Zacznij wpłacać regularnie na Miłość.

Dzięki Tobie możemy działać sprawnie, niezależnie i bez obaw o jutro!
To proste: