Równość małżeńska

Równość małżeńska

Żeby wszystkie kochające się pary mogły godnie i bezpiecznie żyć.

Co to jest równość małżeńska? Równość małżeńska to możliwość wzięcia ślubu cywilnego bez względu na płeć.

Równość małżeńska oznacza, że wszystkie rodziny są równe wobec prawa, bo nie ma lepszej i gorszej miłości.

Już 45% społeczeństwa w Polsce zgadza się, że każda rodzina zasługuje na poczucie bezpieczeństwa.

 




→ Prawa poślubionej pary
→ Równość małżeńska a związki partnerskie – porównanie
→ Prawa par na świecie – mapa
→ Równość małżeńska – jak rozmawiać?
→ Dowiedz się jeszcze więcej

Prawa poślubionej pary

1. Zawarcie związku w USC

To znaczy, że para osób tej samej płci może wziąć ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego.

2. Zmiana nazwiska

To znaczy, że osoby, które biorą ślub, mogą zdecydować, czy chcą zostać przy starym nazwisku, czy przyjąć inne, na przykład jedna osoba przyjmuje nazwisko drugiej osoby, albo obie osoby przyjmują nazwisko połączone z obu nazwisk.

3. Wspólnota majątkowa

To znaczy, że para może zdecydować, że jej własność będzie traktowana jako wspólna i będzie wspólnie decydować na przykład o sprzedaży mieszkania albo odpowiadać za długi męża albo żony.

4. Wspólne rozliczanie podatków

To znaczy, że para będzie mogła rozliczać wspólnie PIT, co w niektórych przypadkach – jeśli jedna osoba zarabia o wiele mniej, niż druga – może obniżyć kwotę płaconego podatku.

5. Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

To znaczy, że jeśli jedna osoba przekaże drugiej osobie drogi prezent albo gotówkę, osoba obdarowana nie będzie musiała płacić podatku od darowizny, a w przypadku śmierci jednej z osób – od spadku, bo będzie traktowana jak rodzina.

6. Dziedziczenie z mocy prawa

To znaczy, że jeśli jedna osoba umrze, druga osoba nie musi mieć testamentu, żeby dostać spadek.

7. Prawo do pochówku zmarłego partnera

To znaczy, że jeśli jedna osoba umrze, druga będzie mogła ją pochować. Teraz może to zrobić tylko prawnie rozpoznana rodzina.

8. Informacja o stanie zdrowia

To znaczy, że jeśli jedna z osób trafi do szpitala, jej mąż albo żona będzie mieć zagwarantowane prawo do otrzymania informacji o jej stanie zdrowia.

9. Renta po zmarłym

To znaczy, że jeśli jedna osoba umrze, druga może dostać rentę.

10. Zasiłek opiekuńczy

To znaczy, że jeśli jedna osoba jest ciężko chora, druga może dostać zasiłek, żeby przerwać pracę i się nią opiekować.

11. Przysposobienie (adopcja)

To znaczy, że jeśli jedna z osób, które biorą ślub ma dziecko, druga osoba może zostać uznana za rodzica – to tak zwana “adopcja wewnętrzna”. Oprócz tego, para może starać się o adopcję dziecka tak, jak każde inne małżeństwo – “adopcja zewnętrzna”.

12. Obowiązki

To znaczy, że para tej samej płci, która weźmie ślub cywilny będzie mieć te same obowiązki, co każde inne małżeństwo.

O aktualnej sytuacji prawnej par osób tej samej płci w Polsce przeczytasz na stronie Prawa par tej samej płci w Polsce.

↑Powrót na górę strony

Równość małżeńska a związki partnerskie – porównanie

Czym różni się małżeństwo cywilne od związku partnerskiego? Odpowiedź nie jest taka prosta!

Dotychczas w polskim Sejmie składane były różne ustawy – część z nich miała prawie wszystkie zabezpieczenia i prawa, co małżeństwa (ustawa Nowoczesnej z 2018 r. i propozycja Lewicy w 2020 r.), a część z nich nie dawała nic ponad to, co przysługuje wspólnikom, którzy zakładają spółkę cywilną (ustawa Platformy Obywatelskiej z 2013 roku).

Dlatego równość małżeńska jest tak ważna – to konkretne prawa i obowiązki, które przysługują już istniejącym małżeństwom.

Oto tabela porównująca dotychczas składane w Sejmie ustawy o związkach partnerskich z ustawą o równości małżeńskiej naszego autorstwa:

↑Powrót na górę strony

 

Równość małżeńska – jak rozmawiać?

Uwaga, ta sekcja zawiera wiele stereotypów, nieprzyjemnych zwrotów i mitów, które obalamy. Jeśli nie masz ochoty na czytanie komentarzy, które często pojawiają się w dyskusjach z przeciwnikami równości małżeńskiej, śmiało pomiń tę listę i przeskocz do następnej sekcji.

''Nawet w związku jednopłciowym musi być mąż i żona''

Nie, nie musi. W niektórych związkach są dwie żony i dwóch mężów. Po prostu.

Jeśli pytasz o to, kto zajmuje się domem, kto sprząta, kto więcej zarabia, albo kto chodzi na wywiadówki do szkoły, to podział zadań może być różny i zależy od czasu i umiejętności, a nie płci.

''Takie małżeństwa zagrażają rodzinie!''

Pary osób tej samej płci są rodzinami. Zresztą, jak konkretnie ich małżeństwa miałyby zaszkodzić innym? Co się stanie parom różnej płci i ich dzieciom, jeśli dwie osoby tej samej płci będą mogły wziąć ślub? Przecież to nie będzie mieć żadnego wpływu na ich życie. Nikt im niczego nie odbierze, nic nie stracą. Czy ktoś zacznie ludzi zmuszać do rozwodów? Czy ktoś nakaże mężczyznom branie ślubów tylko z mężczyznami a kobietom tylko z kobietami? Prawda jest taka, że tradycyjne rodziny nawet nie zauważą różnicy.

Z kolei małżeństwa par tej samej płci pomagają rodzinom, które teraz nie mają żadnych praw i boją się o to, co się stanie gdy jedno z nich zachoruje albo umrze. Jeśli wychowują wspólnie dzieci, załatwienie najprostszych spraw – takich jak odebranie dziecka z przedszkola albo wizyta u lekarza – może być problemem.

''Przecież macie takie same prawa jak wszyscy inni. To specjalne traktowanie i dodatkowe prawa''

Nie. Chodzi o przyznanie prawa do bezpieczeństwa, które większość ludzi teraz ma, innym ludziom, którzy go obecnie nie mają, bo się go im odmawia. Równość małżeńska – jak wskazuje sama nazwa – to nie przywilej, tylko właśnie równość.

''Mało wam? Źle macie? Pracujecie, żyjecie, wyjeżdżacie za granicę, no co jeszcze?''

Chcielibyśmy nie bać się o zdrowie i życie, nasze i naszych najbliższych. W równości małżeńskiej chodzi o bezpieczeństwo.

''Dzieci zobaczą osoby LGBT na ulicy i to im zaszkodzi''

Bycie lesbijką, gejem, osobą biseksualną lub transpłciową nie jest kwestią wyboru, tak samo jak nikt nie wybiera bycia heteroseksualnym. Orientacja i tożsamość nie biorą się z tego, że się kogoś zobaczy na ulicy.

Geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe od zawsze istniały i będą istnieć w każdym społeczeństwie. To, że bardziej lub mniej się je dostrzega, wynika tylko z tego, czy zmusza się je do życia w strachu, czy nie.

''Geje i lesbijki adoptują wszystkie dzieci z domów dziecka i nie zostanie już nic dla hetero par!''

To by było wspaniałe, gdyby już żadne dziecko w Polsce nie czekało na adopcję. Niestety, wciąż mnóstwo dzieci zostaje odrzuconych przez swoich biologicznych rodziców i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

''Przecież prawa wynikające z małżeństwa mogą mieć tylko ludzie, którzy naturalnie się rozmnażają''

Nie. Kiedy jakaś para bierze dziś ślub cywilny, nikt w urzędzie nie pyta czy obie osoby są płodne i kiedy planują mieć dziecko. Nikt też nie zmusza do rozwodów par, które dzieci nie mają.

Tymczasem pary tej samej płci, które już dziś wychowują wspólnie dzieci, nie są rozpoznani przez polskie prawo jako rodzice. Nie tylko nie pomaga im się w byciu rodzicami, lecz wręcz im się to utrudnia.

''Nie ma dyskryminacji, bo przecież geje mogą brać śluby z kobietami, a lesbijki z mężczyznami, czyli tak jak wszyscy''

Nie. Proponowanie lesbijkom ślubów z mężczyznami lub gejom z kobietami jest tak samo niemądrym pomysłem, jak proponowanie katolikowi modlitwy w meczecie. 

Czy w fundamentalistycznych krajach muzułmańskich, gdzie zakazane jest budowanie kościołów i publiczne modły chrześcijańskie, chrześcijanie są dyskryminowani, czy nie? 

Przecież muzułmanie też nie mogą budować kościoła, a chrześcijanin może iść modlić się do Allaha w meczecie – czy to znaczy, że są równi wobec prawa?

''Dzieci w tych małżeństwach będą poszkodowane''

Dzieci wychowywane przez pary tej samej płci wychowują się tak samo dobrze, jak dzieci wychowywane przez pary mieszane – wskazują na to coraz częściej prowadzone badania społeczne.

Jeśli dziecku, które ma dwie mamy lub dwóch ojców dzieje się coś złego, to raczej dlatego, że prawo nie uznaje ich rodziny i na przykład po śmierci biologicznej matki uznaje dziecko za sierotę i odbiera je drugiej mamie, która wychowuje je od wielu lat.

''Dzieci będą homo!''

Dziecko wychowywane przez dwie kobiety lub dwóch mężczyzn nie będzie “z automatu” gejem albo lesbijką. To mit, któremu przeczą fakty – dzieci, które mają rodziców tej samej płci, są LGBT+ tak samo często, jak dzieci, które mają mamę i tatę.

Dziś w Polsce prawo uznaje tylko małżeństwa par różnej płci, a jednak ludzie LGBT+ są i byli w społeczeństwie od zawsze.

''Możecie sobie brać śluby za granicą''

Możemy, ale nie są one uznawane w Polsce. Po powrocie do kraju polskie prawo mówi, że jesteśmy dla siebie obcymi osobami.

Więcej przykładów odpowiedzi znajdziesz na stronie Jak rozmawiać o równości małżeńskiej.

↑Powrót na górę strony

Dowiedz się jeszcze więcej

Chcesz dowiedzieć się więcej? To świetnie, bo mamy jeszcze dużo do powiedzenia!

 

→Sprawdź swoją wiedzę w quizie o równości małżeńskiej

 

 

→Pobierz i przeczytaj nasz Przewodnik po równości małżeńskiej

 

 

→Zapoznaj się z naszym projektem ustawy o równości małżeńskiej

 

 

→Zobacz, co o równości małżeńskiej myślą Polki i Polacy

 

→Obejrzyj pierwszy polski film pełnometrażowy o (braku) równości małżeńskiej – Artykuł 18

 

→Poznaj historie tęczowych rodzin, żyjących w Polsce

 

→Okaż wsparcie, wydrukuj plakat “Równość małżeńska – mówię tak!”

↑Powrót na górę strony

 




Fot. na górze strony: Kuba Dąbrowski