Tu chodzi o ludzi

Tu chodzi o ludzi

W 2019 roku około jedna trzecia terytorium Polski została objęta uchwałami dyskryminującymi osoby LGBT+.

Kolejne jednostki samorządowe ogłaszają, że osoby LGBT+ nie są tam mile widziane. Politycy twierdzą, że osoby nieheteroseksualne i transpłciowe są ideologią – próbują przekonywać w ten sposób, że tu wcale „nie chodzi o ludzi”.

Każdy przyjęty dokument to jasny sygnał dla osób LGBT+ mieszkających w takim województwie, powiecie, sołectwie: „nie chcemy cię tu”, “masz siedzieć cicho albo stąd znikaj”. Z pozoru symboliczne uchwały potrafią bardzo realnie krzywdzić. Wzmacniają uprzedzenia i powielają kłamstwa o ludziach, którzy już dziś żyją w strachu przed przemocą i już dziś wyjeżdżają z Polski do krajów, w których nie muszą bać się o siebie i swoje rodziny.

Wbrew okrutnym słowom samorządowców, zapewniamy – tu chodzi o ludzi.

→ English version

 

→ Pełna wersja filmu
→ O co chodzi?
→ Co mówią radni? Co my na to? (materiały wideo)
→ Co możesz zrobić?
→ Gdzie przyjęto uchwały? (mapa)

 

Pełna wersja filmu

„Tu nie chodzi o ludzi” – opracowany przez Jędrzeja Malko zbiór nagrań wybranych debat dotyczących głosowania nad uchwałami dyskryminującymi osoby LGBT+. Materiały wideo rejestrowane były w samorządach z różnych regionów Polski.

Powrót na górę strony ↑

 

O co chodzi?

Chodzi o ludzi.

Do końca czerwca 2020 roku, aż 97 jednostek samorządowych w Polsce przyjęło uchwały dyskryminujące osoby LGBT+. Są to uchwały ogłaszające „sprzeciw wobec ideologii LGBT”, przygotowana przez Ordo Iuris tak zwana „Samorządowa Karta Praw Rodzin” oraz własne uchwały przygotowane przez poszczególne samorządy.

W Polsce mieszka ponad dwa miliony osób LGBT+. Żyją w dużych miastach i małych wsiach, w każdym województwie, powiecie, gminie i mieście. Prezentowane przez nas dyskusje samorządowców jasno pokazują jak ignorancja i brak podstawowej wiedzy napędza uprzedzenia i lęki. Jak łatwo przekuć te lęki w konkretne działania. Na razie są to symboliczne uchwały. Na razie.

Powrót na górę strony ↑

 

Co mówią radni? Co my na to?

Trzy krótkie klipy, czyli trzy tematy, które rozbrajamy:

 

#1 Dyskryminacja

→ English version

Podczas debat samorządów, które przyjęły uchwały, wielu radnych przekonywało, że nie chodzi o to, by kogokolwiek dyskryminować. Jednocześnie słyszeliśmy, że lokalni politycy nie życzą sobie, byśmy „demonstrowali swoją inność”, że nie pozwalają na naszą „aktywność i deprawację polskich rodzin”, a nasze rodziny były nazywane „konfiguracjami”.

Art. 32 konstytucji mówi, że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. A jednak osoby LGBT+ są dehumanizowane podczas obrad samorządów i dyskryminowane uchwałami. Nikt nie widzi ich związków, rodzin, dzieci, ich strachu o jutro. Samorządowcy nie widzą, lub nie chcą widzieć, że za ich słowa o rzekomej “ideologii” zapłacą prawdziwi ludzie. Dziś w ten sposób krzywdzi się już mieszkańców 1/3 Polski. Napisz do samorządowych ideologów “anty-LGBT” i powiedz im, że tu chodzi o ludzi.

Kontakt do jednostek samorządowych z filmu:
Powiat Rycki: [email protected] | Powiat Puławski: [email protected] | Województwo Lubelskie:  [email protected] | Powiat Tarnowski: [email protected]

 

#2 Edukacja

→ English version

70 procent młodzieży LGBT+ ma myśli samobójcze. Większość z nich ukrywa swoją orientację w szkole w obawie przed przemocą i wykluczeniem. Nie bez przyczyny – w polskich szkołach, gdzie przedmiot “wychowanie do życia w rodzinie” nierzadko jest prowadzony przez katechetów, nie mówi się o orientacji seksualnej, a jeden z podręczników zaakceptowanych przez MEN homoseksualność nazywa „chorobą, którą powinno się leczyć”.

Przyjmując uchwały, radni mówili jednak, że edukacja seksualna to „sprowadzanie życia uczuciowego do seksu i afiszowania się nim”, „promocja związków homoseksualnych” czy „szpiegowanie na rzecz międzynarodowych organizacji”. Jeden z samorządowców przekonywał również, że nigdy nie słyszał, aby w szkołach istniał problem nietolerancji wobec osób LGBT. Napisz do nich i powiedz, że chodzi o rzetelną edukację, chodzi o ludzi.

Kontakt do jednostek samorządowych z filmu:
Powiat Świdnicki: [email protected] | Powiat Rycki: [email protected] | Województwo Lubelskie:  [email protected] | Gmina Zarzecze: [email protected]

 

#3 Ideologia

→ English version

Samorządowcy mówią, że ludzie LGBT+, którzy chcą równych praw, to “marginalne grupy” i “ideolodzy”. Straszą “importowanymi z Zachodu” wartościami, które podobno zagrażają polskiej tradycji. Wzywają również do obrony społeczeństwa przed demoralizacją, której źródła tropią w Unii Europejskiej. Podkreślają wagę “chrześcijańskiej moralności opartej na dialogu i szacunku do człowieka”.

Ich monologi to zaprzeczenie ideałów szacunku i dialogu. Nie widzą przemocy, nierówności i wykluczenia ludzi LGBT+, bo nie chcą ich widzieć. Nie widza i nie chcą widzieć też tego, że mówią o swoich sąsiadach i sąsiadkach, a czasem o własnych dzieciach. O ludziach, którzy nie są “z importu”. Jednocześnie chętnie przyjmują pieniądze z Unii Europejskiej i odbierają wynagrodzenie finansowane rownież z podatków osób LGBT+, żyjących w ich miejscowościach i regionach, mówiąc im: “macie zamilknąć, albo wyjechać”.

Napisz mail i powiedz bohaterom filmu, że chodzi o rzetelną edukację, chodzi o ludzi.

Kontakt do jednostek samorządowych z filmu:
Miasto Przemyśl: [email protected] | Powiat Łańcucki: [email protected] | Województwo Lubelskie: [email protected] |
Powiat Rycki: [email protected] | Gmina Wilkołaz: [email protected]

Powrót na górę strony ↑

 

Co możesz zrobić?

Powiedz samorządowcom, że tu chodzi o ludzi.

Wyślij list do wybranych samorządów – adresy znajdziesz niżej. Napisz co czujesz w związku z przyjętymi przez nich uchwałami. Opisz historię – swoją lub swoich przyjaciół. W kopii wiadomości wpisz również te adresy:

Rzecznik Praw Obywatelskich: [email protected]

Jakub Gawron, Atlas Nienawiści: [email protected]

Kamil Maczuga, Atlas Nienawiści: [email protected]

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza: [email protected]

 

Potrzebujesz inspiracji? Oto zdania, które mogą ci się przydać:

Przegłosowana przez Państwa uchwała dotyka bezpośrednio moich bliskich, bo…

Czuję, że jako mieszkanka [nazwa miasta/gminy/powiatu/województwa] nie jestem tu mile widziana, ponieważ…

Władze samorządowe mają obowiązek działać na rzecz swoich mieszkańców. Zamiast tego, sprawiacie Państwo, że…

Adresy mailowe do samorządów, które przyjęły uchwały >>

Powrót na górę strony ↑

 

Gdzie przyjęto uchwały?

Stan z czerwca 2020 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mapa została opracowana na podstawie informacji zebranych przez zespół Atlasu Nienawiści.

Powrót na górę strony ↑

 

Wesprzyj Miłość Nie Wyklucza

Dane do przelewu tradycyjnego:

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza

Bank BGŻ BNP Paribas
61 2030 0045 1110 0000 0357 3360
IBAN: PL61 2030 0045 1110 0000 0357 3360
BIC/SWIFT: PPABPLPK

tytuł: darowizna na cele statutowe

 

 

Podziękowania dla:

Jędrzej Malko, Ekipa Atlasu Nienawiści: Kuba Gawron, Paweł Preneta, Paulina Pająk, Kamil Maczuga

→ English version