Strona w budowie, dzięki za wyrozumiałość

Autorytety prawne piszą do premiera Donalda Tuska w sprawie tęczowych rodzin


9 lipca 2024

Ponad trzydzieści osób ze środowiska prawniczego, w tym profesorzy i wykładowcy akademiccy oraz adwokaci, apeluje do Donalda Tuska. Wzywają, by doprowadził do wprowadzenia ustawy o związkach partnerskich w takiej formie, która zapewni bezpieczeństwo dzieciom wychowywanym w tęczowych rodzinach.

List do szefa rządu można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Jak wyjaśniają sygnatariusze, apel został wystosowany w odpowiedzi na wątpliwości natury prawnej zgłaszane w debacie o związkach partnerskich. Chodzi przede wszystkim o artykuł 18 Konstytucji RP, który regularnie przywoływany jest jako rzekome źródło definicji małżeństwa i powód, dla którego równość małżeńska miałaby być niezgodna z najważniejszym polskim aktem prawnym. Taką interpretację prawnicy nazywają wprost „błędnym odczytaniem normy”.

Naszym stanowiskiem chcemy popchnąć debatę o związkach partnerskich z powrotem na tory merytorycznej dyskusji o prawie. Prawo ma rozwiązywać konflikty społeczne i chronić, pozwala znajdować społecznie ważne rozwiązania w oderwaniu od motywacji czysto politycznych czy emocjonalnych. Przypominamy zatem, że polskie prawo chroni wszystkie rodziny i każde rodzicielstwo, że zakazuje dyskryminować, bo prawo nie wyklucza — wyjaśnia Jakub Urbanik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczący Rady Funduszu Prawo Nie Wyklucza.

To, że PSL naciska na brak ceremonii i wspólnego nazwiska, to komunikat dla społeczności LGBT+: nie jesteście nam równi. Wasze rodziny to nie rodziny, wasza miłość to nie miłość — mówi Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Politycy myślą, że w ten sposób demonstrują swoje „wartości rodzinne”. W praktyce zostawiają tysiące dzieci w prawnej próżni i butnie manifestują swoje poczucie wyższości — dodaje.

Społeczność LGBT+ wystawia żółtą kartkę rządowi

Informacje o formie projektu ustawy o związkach partnerskich wywołały wiele emocji, które przekładają się na potrzebę wyjścia na ulicę i protestowania. To frustracja wywołana segregowaniem rodzin na lepsze i gorsze, zasługujące na bezpieczeństwo i nie, ale też lęk o to, że raz przyjęta, tak okrojona, prowizoryczna ustawa zabetonuje temat na lata.

Społeczność LGBT+ żąda równości małżeńskiej, więc związki partnerskie to ogromny kompromis. Jeśli rząd dodatkowo ogranicza projekt dla PSL, to kompromis zmienia się w stronę kapitulacji przed ludowcami — mówi Maja Heban ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.  Kiedy dostajemy ogryzek i słyszymy, że to maksimum, mamy obowiązek protestować z szacunku dla siebie samych i dla tych, którzy maszerowali w naszym imieniu dwadzieścia i trzydzieści lat temu — dodaje.

Stowarzyszenie zachęca inne organizacje do protestowania w swoich miejscowościach, najlepiej pod biurami poselskimi PSL. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz w mediach społecznościowych. Demonstracja odbywa się jednak pod Sejmem, by pokazać, że to cały rząd, nie tylko Ministra Katarzyna Kotula, musi stawiać żądania i upominać się o prawa osób LGBT+. Równe traktowanie to nie przywilej, a obowiązek.

(1) Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019–2020. Kampania Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Warszawa, 2021

Kontakt dla mediów:

Hubert Sobecki – Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel: 501 647 563
e-mail: [email protected]

Maja Heban – Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
tel: 797 420 897
e-mail: [email protected]

O Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW) to organizacja społeczna działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Stowarzyszenie opracowało projekty ustaw o związkach partnerskich i równości małżeńskiej, prowadzi badania i kampanie społeczne na temat osób LGBT+ i ich rodzin. MNW stworzyło też Warszawską Deklarację LGBT+ oraz koalicję która doprowadziła do wyroku Trybunału w Strasburgu, który nakazał Polsce uznanie praw tęczowych rodzin.

Wesprzyj nasze działania!

Ustaw stały przelew lub przekaż
jednorazową darowiznę na rzecz Miłości.

Bądźmy w kontakcie!

Dopisz się i dostawaj ważne informacje od Miłości! 🙂

Miłość nie spamuje. Wysyła natomiast informacje o ważnych sprawach i działaniach, w które możesz się włączyć – tych mniejszych i większych, w zależności od tego, na co możesz i chcesz sobie pozwolić. A wszystko po to, żeby umożliwić Ci wpływ na poprawę sytuacji społeczności LGBT+ w Polsce. Ale też po prostu być dobrze poinformowaną osobą.

Mail jest pewniejszą formą kontaktu niż social media. Tu nie dzieli Cię od Miłości zmienny algorytm zależny od anonimowej korporacji. Od Ciebie zależy więc to, czy otrzymasz maila, ale też to, czy zapoznasz się z jego treścią 🙂

Najważniejsze: razem serio możemy więcej! A bycie w kontakcie to najmniej, co możemy wspólnie zrobić 🙂

Projekt / kodowanie