Prawo Nie Wyklucza

Prawo Nie Wyklucza


–> Read in English

Kim jesteśmy?

W ramach Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które od 12 lat wspiera społeczność LGBT+ w Polsce, pomagamy osobom, których nie stać na prawnika.

W ciągu zaledwie dwóch i pół roku pracy pomogliśmy prawie 120 osobom LGBT+ i sfinansowaliśmy prawie 80 spraw sądowych. Z każdym kolejnym naborem otrzymujemy więcej wniosków o wsparcie.

 


Nabór wniosków o wspracie jest obecnie zamknięty – edycja jesień 2023 trwała do 12 listopada. O kolejnym naborze wniosków będziemy informować na naszych profilach w mediach społecznościowych!

Wciąż możesz natomiast zapisać się na bezpłatne konsultacje prawne w sprawach osób transpłciowych:


 

Co robimy?

Wyrównujemy szanse na ochronę prawną – pomagamy osobom LGBT+ w trudnej sytuacji życiowej dochodzić swoich praw w sądach.

Łączymy siły, żeby pomagać skuteczniej tworzymy sieć prawników i prawniczek gotowych do udzielenia pomocy. Współpracujemy z zaprzyjaźnionymi organizacjami z całej Europy. 

Polegamy na ekspertach i ekspertkach  nad naszą pracą czuwa Rada osób, które mają autorytet i doświadczenie w obszarze praw człowieka.

Pomagamy zrozumieć, że każdy ma prawo do godnego i bezpiecznego życia, a prawo nie powinno wykluczać. 

 

 

Szczegóły dotyczące sposobu działalności Funduszu znajdują się w regulaminie. 

 

Komu pomagamy?

Matka, która wszystkie oszczędności wydała na trwającą od trzech lat batalię o dziecko, bo homofobiczna sędzia, uznała jej biseksualność za chorobę.

Transpłciowy chłopakz małej miejscowości, który pracą wakacyjną zarobił tylko na część tranzycji. Przez ogromne koszta nierefundowanej opieki medycznej nie ma już środków na sądzenie się o uzgodnienie płci.

Bezrobotna transpłciowa dziewczyna, od której po coming oucie odcięła się większość rodziny i jedynie dzięki dziadkom ma co jeść i gdzie mieszkać, a wciąż musi pozwać własnych rodziców, żeby zmienić oznaczenie płci w dokumentach.

Grupa aktywistów i aktywistek, która nie bała się mówić wprost o uchwałach “przeciw ideologii LGBT”, a dziś mierzy się z pozwami o ogromne odszkodowania od samorządów, które próbują ją uciszyć.

Poznaj historię Adeli

Jeszcze kilka miesięcy temu bałam się czy poradzę sobie z prawną tranzycją, która w Polsce polega na postępowaniu sądowym. Potrzeba do tego albo prawnej wiedzy, albo pieniędzy na prawnika. Nie miałam ani jednego, ani drugiego. Dzisiaj mam już wyrok potwierdzający moją płeć. Dzięki profesjonalnej pomocy Funduszu, sprawę udało się zakończyć bez żadnych problemów. Jestem wdzięczna, że jest taka inicjatywa, która wspiera osoby transpłciowe, bo państwo zostawiło nas bez jakiejkolwiek pomocy. 

Historia Barbary

Trzy lata batalii sądowej o córkę doprowadziło mnie do zadłużenia. Homofobiczna sędzia wielokrotnie w ciągu kilku lat procesu rozwodowego dała upust swoim uprzedzeniom i im podporządkowała przebieg sprawy i sam wyrok. Wymusiła na moim byłym mężu walkę o wyłączną opiekę nad dzieckiem mimo istniejącej między nami wstępnej umowy, bo przecież „żona może chcieć wychowywać córkę z drugą kobietą!”. Ostatecznie orzekła wyższe kompetencje wychowawcze ojca, a moją orientację w domyśle utożsamiła z chorobą psychiczną. Nie chciałam się poddawać. Dzięki Funduszowi Prawo Nie Wyklucza idę ze sprawą do Trybunału w Strasburgu. To daje nadzieję

Historia Sary

Jestem bardzo wdzięczna Funduszowi Prawo Nie Wyklucza za pomoc w walce sądowej o uznanie tego kim jestem i formalną korektę płci metrykalnej. Uczę się jeszcze w szkole średniej, nie pracuję, nie mam żadnych dochodów. Moja mama choruje i z tego powodu od kilku lat jest bezrobotna. Mój przybrany tata i dziadkowie bardzo mnie wspierają i pomagają nam jak mogą. Jestem im za to wdzięczna. Nie spodziewałam się jednak takiej chęci pomocy i takiego zrozumienia ze strony ludzi, którzy przecież nie są moją rodziną. Fundusz, poprzez swoje wsparcie, bez którego miałabym na pewno duże trudności z załatwieniem spraw w sądzie, przywrócił mi wiarę w ludzi i w społeczeństwo. A każde transpłciowe dziecko w Polsce ma tę wiarę mocno nadszarpniętą.

Historia Kasi i Uli

Kilka lat temu wzięłyśmy ślub w Szkocji. To dla nas ważne, żeby nosić wspólne nazwisko. Chociaż Polska odmawia nam prawnego uznania naszego małżeństwa, liczyłyśmy na to, że chociaż tę jedną sprawę uda się załatwić. Niestety i tu się zawiodłyśmy – urząd odmówił, uznając, że nie ma „ważnej przyczyny” do zmiany. Żyjemy z jednej pensji, z której większość pożera wynajem mieszkania i nie stać byłoby nas na profesjonalną pomoc prawną, która otrzymałyśmy. Dzięki Funduszowi Prawo Nie Wyklucza mogłyśmy odwołać się od tej decyzji, a później zaskarżyć kolejną odmowę do sądu. Sprawa jest jeszcze w toku, ale już sama możliwość walki o nasze prawa dużo dla nas znaczy. Wsparcie Funduszu pozwala nam obronić się przed poczuciem bezsilności.

Historia Atlasu Nienawiści

Paulina, Kuba, Paweł i Kamil mieli odwagę głośno mówić o tym, że polskie samorządy w oficjalnych dokumentach (tzw. uchwałach anty-LGBT) straszą osobami LGBT+ i wzywają do ochrony przed naszą społecznością.
Na stronie Atlas Nienawiści pokazali jak 1/3 Polski stała się strefą “wolną od ideologii” i równych praw. To dzięki nim o strefach dowiedziała się cała Europa.
7 samorządów pozwało ekipę Atlasu o ogromne odszkodowania. To tak zwany SLAPP (strategic law suit against public participation), czyli próba zastraszenia i uciszenia ludzi, którzy patrzą władzom na ręce.
Fundusz Prawo Nie Wyklucza wspiera obecnie zespół Atlasu Nienawiści finansując pomoc prawną i bieżące koszta postępowań.

Paulinę, Kubę, Pawła i Kamila reprezentuje zespół prawniczek i prawników, których pracę koordynuje adw. Karolina Gierdal z Kancelarii Praw Człowieka Bzdyń Gierdal. W skład zespołu wchodzą też adw. Emilia Barabasz, r.pr. Alicja Szpringer, adw. Dorota Seweryn Stawarz i adw. Mikołaj Świstowski. Wsparcia prawnego udzieliły dotychczas organizacje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Federacja Znaki Równości oraz Kampania Przeciw Homofobii. 

 

Dzięki wsparciu Funduszu Prawo Nie Wyklucza, te i wiele innych osób może walczyć w sądzie o godne i bezpieczne życie. Ty też możesz im pomóc.

Ustawiając stały przelew na Fundusz razem z nami pomagasz osobom LGBT+ w trudnej sytuacji życiowej i dajesz im szansę na obronę swoich praw. Po prostu kliknij poniżej i dorzuć się! 


 

Rada Konsultacyjna 

Rada Konsultacyjna, wspierająca Fundusz merytorycznie m.in. poprzez uczestnictwo
w procesie przyznawania finansowania: 

Monika Płatek (dr hab. prof. UW)

Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; kierowniczka Zakładu Kryminologii. Jest związana z Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i Prezeską Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej (PSEP). Wieloletnia ekspertka z zakresu prawa karnego, praw człowieka i praw kobiet Sejmu, OBWE ODIHR, Rady Europy, UE, Członkini Międzynarodowego Komitetu Redakcyjnego: „The British Journal of Criminology” i „Social & Legal Studies”. Jest przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Spraw Publicznych, miesięcznika „Niebieska Linii” i członkinią Rady Fundacji „Po drugie”.
Otrzymała okulary równości (2013), Międzynarodową Nagrodę Tolerancji (2014), Świecznik równości (2015), Medal Honorowy Powstania w Getcie za działania sprzeciwiające się ksenofobii, nacjonalizmowi i antysemityzmowi (2018), tytuł Kobiety Roku Kongresu Kobiet (2019) oraz Koronę Równości w kategorii „Prawo” przyznaną przez Kampanię przeciw Homofobii (2019).

Jakub Urbanik (dr hab. prof. UW), Przewodniczący Rady 

Historyk prawa, zajmujący się świadomością prawną w starożytności oraz tradycją prawną małżeństwa i rodziny w przeszłości i w czasach nowożytnych. Profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry prawa rzymskiego i antycznego. Aktywista prawny, uczestnik kilku litygacji strategicznych z zakresu praw LGBT+.

Prof. Mirosław Wyrzykowski

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiceprzewodniczący Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) Rady Europy, były Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel i pierwszy kierownik Zakładu Praw Człowieka na tym Wydziale; prawnik konstytucyjny specjalizujący się w prawach człowieka, znany na całym świecie z pracy nad standardami niezawisłości sędziowskiej i ochrony praworządności.

Adw. Olga Ziegler

Adwokatka, starsza prawniczka w zespole nieruchomości kancelarii Dentons Europe, Liderka sieci GLOW Europe w Dentons. Zaangażowana w prawną pomoc probono udzielaną organizacjom LGBTQ+. Członkini zespołu Tęczowych Adwokatów (powstałego po zdarzeniach 7 sierpnia). Prywatnie lesbijka, feministka, surferka, podróżniczka.

 

 


Koordynacja Funduszu Prawo Nie Wyklucza

Milena Adamczewska-Stachura

[email protected]
+48 512 724 773

Prawniczka, specjalistka w zakresie prawa antydyskryminacyjnego i ochrony praw osób LGBT+. W latach 20182020 w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadała za wszystkie sprawy dotyczące orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, w tym za strategiczne postępowania sądowe, m.in. unieważnienie uchwał o tzw. „strefach wolnych od LGBT”.

 


Partnerstwa i fundraising na rzecz Funduszu

Oktawiusz Chrzanowski

[email protected]
+48 789 101 385

Menadżer Fundraisingu i Finansów w Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza.

 

 

 

 

 Dane do przelewu tradycyjnego:
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
ul. Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
Bank BNP Paribas
92 1600 1462 1019 9046 5000 0002
IBAN: PL92 1600 1462 1019 9046 5000 0002
BIC/SWIFT: PPABPLPK
tytuł: fundusz PNW


 

Przy współpracy z: