–> Read in English
Prawo nie wyklucza
Wszystkie osoby mają równe prawa, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub jakiejkolwiek innej cechy. Tak wynika z Konstytucji i obowiązującego w Polsce prawa międzynarodowego. Jak jest w rzeczywistości?
W rzeczywistości osoby LGBT+ są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Wszechobecna w przestrzeni publicznej mowa nienawiści, przestępstwa motywowane uprzedzeniami, konieczność pozwania rodziców, żeby uzgodnić płeć, brak równości małżeńskiej i jakichkolwiek praw dla tęczowych rodzin – to tylko przykłady problemów, z którymi osoby LGBT+ muszą mierzyć się każdego dnia. Ich rozwiązanie wymaga zmian prawnych i systemowych, o które walczymy. Czy możemy zrobić coś jeszcze tu i teraz?
Możemy wspierać osoby LGBT+, które potrzebują pomocy prawnej, a nie mają możliwości i środków, żeby ją uzyskać.
Możemy pokryć koszty postępowania i wynagrodzenie pełnomocnika/czki, specjalizującego/ej się w ochronie praw osób LGBT+, który/a poprowadzi sprawę administracyjną lub sądową.
Jak to zrobimy? Poprzez Fundusz Prawo Nie Wyklucza.
Każda osoba w trudnej sytuacji materialnej, może złożyć wniosek o finansowanie z Funduszu i pomoc prawną w jej sprawie, dotyczącej ochrony praw osób LGBT+.
Każda osoba, która chce wesprzeć osoby w potrzebie i sądową walkę o prawa osób LGBT+, może wpłacić na Fundusz wybraną kwotę.
Im większy budżet Funduszu, tym więcej osób, którym możemy pomóc!
Wspierając Fundusz Prawo Nie Wyklucza:
- Umożliwiasz osobom w trudnej sytuacji materialnej uzyskanie profesjonalnego, specjalistycznego wsparcia prawnego w ich sprawie
- Pomagasz w walce o prawa osób LGBT+ w Polsce na drodze sądowej
- Budujesz z nami sieć kontaktów pomiędzy pełnomocnikami/czkami specjalizującymi się w ochronie praw osób LGBT+, a członkami/kiniami społeczności potrzebującymi pomocy prawnej
- Sprzeciwiasz się obecnej sytuacji osób LGBT+ w Polsce i pokazujesz, że chcesz ją zmienić
Szczegóły dotyczące sposobu i procedury składania wniosków o finansowanie z Funduszu zostaną opublikowane w momencie otwarcia naboru. Przewidywany termin, zależny od zebrania wystarczającej puli środków – styczeń 2021.
Rada Konsultacyjna
Rada Konsultacyjna, wspierająca Fundusz merytorycznie m.in. poprzez uczestnictwo
w procesie przyznawania finansowania:
- Prof. Monika Płatek
- Prof. Jakub Urbanik – Przewodniczący Rady
- Prof. Mirosław Wyrzykowski
- Adw. Olga Ziegler
Monika Płatek (dr hab. prof. UW)
Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; kierowniczka Zakładu Kryminologii. Jest związana z Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i Prezeską Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej [PSEP].
Wieloletnia ekspertka z zakresu prawa karnego, praw człowieka i praw kobiet Sejmu, OBWE ODIHR, Rady Europy, UE, Członkini Międzynarodowego Komitetu Redakcyjnego: „The British Journal of Criminology” i “Social & Legal Studies”. Jest przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Spraw Publicznych, miesięcznika “Niebieska Linii” i członkinią Rady Fundacji “Po drugie”.
Otrzymała okulary równości (2013), Międzynarodową Nagrodę Tolerancji (2014), Świecznik równości (2015), Medal Honorowy Powstania w Getcie za działania sprzeciwiające się ksenofobii, nacjonalizmowi i antysemityzmowi (2018), tytuł Kobiety Roku Kongresu Kobiet (2019) oraz Koronę Równości w kategorii „Prawo” przyznaną przez Kampanię przeciw Homofobii (2019).
Jakub Urbanik (dr hab. prof. UW), Przewodniczący Rady
Historyk prawa, zajmujący się świadomością prawną w starożytności oraz tradycją prawną małżeństwa i rodziny w przeszłości i w czasach nowożytnych. Profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry prawa rzymskiego i antycznego. Aktywista prawny, uczestnik kilku litygacji strategicznych z zakresu praw LGBT+.
Prof. Mirosław Wyrzykowski
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiceprzewodniczący Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) Rady Europy, były Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel i pierwszy kierownik Zakładu Praw Człowieka na tym Wydziale; prawnik konstytucyjny specjalizujący się w prawach człowieka, znany na całym świecie z pracy nad standardami niezawisłości sędziowskiej i ochrony praworządności.
Adw. Olga Ziegler
Adwokatka, starsza prawniczka w zespole nieruchomości kancelarii Dentons Europe, Liderka sieci GLOW Europe w Dentons. Zaangażowana w prawną pomoc probono udzielaną organizacjom LGBTQ+. Członkini zespołu Tęczowych Adwokatów (powstałego po zdarzeniach 7 sierpnia). Prywatnie lesbijka, feministka, surferka, podróżniczka.
Kontakt do biura Funduszu Prawo Nie Wyklucza
[email protected]
+48 512 724 773
Dane do przelewu tradycyjnego:
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
ul. Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
Bank BNP Paribas
92 1600 1462 1019 9046 5000 0002
IBAN: PL92 1600 1462 1019 9046 5000 0002
BIC/SWIFT: PPABPLPK
tytuł: fundusz PNW