Czy w Polsce w 2035 roku osoby LGBT+ będą miały równe prawa? Te wybory mogą o tym zdecydować!
18 maja ruszymy do lokali wyborczych, by oddać głos na nowego prezydenta Polski. Ktokolwiek je wygra, będzie mieć łatwiejsze zadanie, ubiegając się o reelekcję w 2030 roku. Podejmujemy więc decyzję na kolejne 5, a potencjalnie 10 lat.
Przez ten czas zmieni się rząd. Pojawią się nowe projekty ustaw. Być może będzie to równość małżeńska, a być może zakaz „propagandy LGBT+”. To od prezydenta będzie zależało, które z tych ustaw zostaną podpisane, a które zawetowane. A od nas zależy, kto obejmie ten urząd.
W wyborach prezydenckich w 2020 roku Andrzej Duda wygrał różnicą 422 tysięcy głosów. To znacznie mniej, niż żyje w Polsce osób LGBT+! Właśnie dlatego jest tak niesamowicie ważne, by queerowa społeczność i każda osoba, której zależy na naszych prawach, tłumnie ruszyły do urn. Nigdy więcej prezydenta, dla którego nie jesteśmy ludźmi!
Rozmówki przedwyborcze, czyli czyli książeczka o tym dlaczego osoby LGBT+ i sojusznicze nie mogą olać wyborów prezydenckich i jak rozmawiać o tym ze znajomymi.
> Przekonaj znajomych i rodzinę, aby też zagłosowali — skorzystaj z naszych argumentów
> Zapisz sobie do kiedy załatwić formalności i wyślij przypominajkę znajomym
> Sprawdź czy wiesz jak i gdzie głosować i upewnij się, ze wiedzą o tym rodzina i znajomi
Namierz problem. Dlaczego nie chcą głosować? Chodzi tylko o drugą turę czy o obie? Nie pójdą na wybory czy oddadzą głos nieważny? Co mogłoby je przekonać do zmiany zdania?
Pobierz nasz poradnik z gotowymi argumentami i porozmawiaj z nimi. Na wszystko jest odpowiedź!
Jeśli twoje znajome osoby czują się przytłoczone, zagubione w informacjach, a może głosują pierwszy raz — odeślij je na tę stronę, poleć, by skorzystały z formularza i zadały nam pytanie, a najlepiej zaproponuj wspólne wyjście na te wybory — niech to będzie wyraz wzajemnej troski i budowania społeczności!
Tylko razem uda nam się przekonać jak najwięcej osób, by złapały #zadługopis i poszły na wybory.
Ustaw sobie cel: znajdę i przekonam trójkę sceptycznych znajomych, a potem niech oni zrobią to samo. Odsyłaj ich do naszych materiałów — im bliżej dnia wyborów, tym będzie ich więcej!
Kliknij ten obrazek, zapisz na komputerze lub w telefonie, prześlij go znajomym i rodzinie!
Liczba rządowych stron związanych z wyborami może onieśmielać, ale bez obaw — sprawdzić swoje miejsce głosowania i przypisać się do nowego można sprawnie i bez wychodzenia z domu. Jeśli robisz to pierwszy raz i przytłacza cię załatwianie takich spraw, poproś kogoś znajomego albo rodzinę o pomoc. Żyjemy w Polsce, tutaj narzekanie na biurokrację to wspólna przyjemność!
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak upewnić się, że głosujesz w dobrym miejscu, a pod tekstem linki do odpowiednich stron rządowych.
Co jeszcze musisz wiedzieć? Przede wszystkim pamiętaj, że urzędy potrzebują czasu, by przyjąć i zatwierdzić ogromne liczby wniosków. Żeby oszczędzić sobie stresu, załatw to jak najszybciej i nie ryzykuj, że nie uda ci się zmienić miejsca głosowania na czas! Pomogą ci w tym poniższe linki:
Nie widzisz odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je w formularzu: