List do Prezydenta RP w sprawie ustawy o uzgodnieniu płci

Szanowny Panie Prezydencie, Zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie, uchwalonej przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, „Ustawy o uzgodnieniu płci”. Istnieje pilna potrzeba uregulowania procedury urzędowej korekty płci, która w obecnym stanie prawnym nie jest w Polsce uregulowana ustawowo. Prowadzi to do sytuacji, w której odbywa się ona bez poszanowania godności człowieka i naraża osoby, […]

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie, uchwalonej przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, „Ustawy o uzgodnieniu płci”.

Istnieje pilna potrzeba uregulowania procedury urzędowej korekty płci, która w obecnym stanie prawnym nie jest w Polsce uregulowana ustawowo. Prowadzi to do sytuacji, w której odbywa się ona bez poszanowania godności człowieka i naraża osoby, które się jej poddają na wiele upokorzeń. Zwłaszcza postępowanie procesowe w trybie art. 189 kpc z powództwa przeciwko własnym rodzicom w sprawie o ustalenie płci jest nieludzkie i zagraża i tak już trudnym relacjom rodzinnym.

Ustawa umożliwi ochronę osób, których dotyczy przed dyskryminacją i da im możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zgodnie z międzynarodowymi standardami medycznymi jedynym możliwym sposobem pomocy tym osobom jest dostosowanie roli społecznej i fizycznych znamion płci do płci odczuwanej psychicznie.

Poczucie tożsamości płciowej nie jest przedmiotem wyboru. Jest to cecha wrodzona. Osoby, których tożsamość płciowa nie jest zgodna z ich wizerunkiem społecznym i płcią prawną, żyją wśród nas jednak życie wbrew własnej tożsamości płciowej prowadzi do ich wykluczenia społecznego. Taki stan rzeczy nierzadko bywa przyczyną dyskryminacji i poniżającego traktowania, prowadząc często do prób samobójczych, samookaleczeń czy głębokiej depresji.

Ustawa jest zgodna ze stanowiskiem organów Rady Europy, orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek poszanowania praw osób o tożsamości płciowej odmiennej od płci wpisanej do aktu urodzenia oraz umożliwienia zmiany imienia i oznaczenia płci we wszystkich oficjalnych dokumentach w szybki, przejrzysty i dostępny sposób. Prawo do uznania tożsamości płciowej uznane jest za prawo człowieka.

Ustawa jest niezwykle ważna dla nielicznej, ale mocno doświadczonej przez życie grupy obywateli i obywatelek Polski. Podpis Pana Prezydenta pozwoli im godniej żyć w naszym społeczeństwie.

Z wyrazami szacunku,
w imieniu osób członkowskich
Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza

Marcin Szczepkowski – Prezes Zarządu