Informacja prasowa: 18 lutego 2019 roku prezydent Warszawy uroczyście podpisał Warszawską Deklarację LGBT+

Podpisanie Deklaracji to kamień milowy w historii polskich samorządów i ogólnokrajowej polityki. Po latach odsuwania postulatów społeczności LGBT+ na bok i powtarzania przez polityków wszystkich szczebli, że jesteśmy tematem zastępczym, a nasze codzienne życie jest zbyt kontrowersyjną sprawą, żeby zająć się nim na poważnie, dostajemy wreszcie jasny sygnał. Warszawa była i jest tęczowym miastem. Podpisanie Deklaracji to dostrzeżenie 200 tysięcy osób LGBT+, które tu mieszkają.

Pobierz informację prasową

Pobierz treść Warszawskiej Deklaracji LGBT+

Podpisanie Deklaracji LGBT+ w Warszawie

Powstanie Deklaracji zainicjowaliśmy jako Miłość Nie Wyklucza, a następnie opracowaliśmy na bazie programu MNW: Samorządy wraz ze stołecznymi organizacjami LGBT+: Lambdą Warszawa, Fundacją Trans-Fuzja, Kampanią Przeciw Homofobii i Fundacją Wolontariat Równości – oraz sztabem wyborczym, zastąpionym po zaprzysiężeniu Rafała Trzaskowskiego na prezydenta, przez przedstawicieli warszawskiego Ratusza. Rzetelna realizacja zapisów Deklaracji będzie oznaczać zaspokojenie palących potrzeb osób LGBT+, a zauważenie naszej społeczności przez polityków i urzędników podniesie poziom naszego bezpieczeństwa.

Centrum Społecznościowe LGBT+ pozwoli na wspieranie oddolnych inicjatyw poprzez tworzenie bezpiecznych warunków do spotkań, samoorganizacji oraz poszukiwania wsparcia. Program “Latarnik” oznacza walkę z prześladowaniami dzieci i młodzieży w szkołach ze względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową. Każda uczennica i każdy uczeń będzie mieć dostęp do zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej. Miejski system interwencji kryzysowej odpowie na sytuacje, w których wymagane jest szybkie wsparcie – psychologiczne i prawne, natomiast hostel interwencyjny będzie miejscem, w którym schronienie znajdą osoby potrzebujące, co może uratować niejedno życie. A to tylko część z zapisów Deklaracji.

Dzisiaj, oprócz konkretnych spraw społeczności, których wdrażanie właśnie rozpoczynamy, chodzi o radość i dumę z życia w tęczowym mieście, którym Warszawa była i będzie, a my możemy żyć z coraz mniejszym strachem o bezpieczeństwo swoje i bliskich osób LGBT+ – mówi Oktawiusz Chrzanowski z Miłość Nie Wyklucza, pomysłodawca, inicjator i koordynator działań na rzecz podpisania deklaracji samorządowych LGBT+.

Jesteśmy osobami, które mieszkają, pracują, uczą się – po prostu żyją w polskich miastach i liczą na równe traktowanie i ochronę ze strony ich władz. Dlatego w kwietniu 2018 roku, przed wyborami samorządowymi, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rozpoczęło kampanię na rzecz wprowadzenia postulatów dotyczących społeczności LGBT+ do programów wyborczych. W rezultacie 4 komitety podpisały deklaracje opracowane na ich potrzeby, a kolejne 3 uwzględniły w swoich programach część z naszych postulatów. W wyniku naszych działań, Warszawska Deklaracja LGBT+ jest pierwszym dokumentem, który zostanie wcielony w życie, do czego prezydent Trzaskowski oficjalnie zobowiązał się poprzez jej podpisanie.

Podpisanie Deklaracji jest świętem warszawskiej społeczności LGBT+. Zapraszamy całą Polskę do celebrowania go razem z nami – mówi Oktawiusz Chrzanowski z Miłość Nie Wyklucza. – Jednocześnie jest zobowiązaniem politycznym prezydenta, do którego realizacji chcemy włączyć całą społeczność i będziemy monitorować, aby zostało wdrożone w najlepszy możliwy sposób – dodaje.

Rozmowy i negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu Deklaracji były długie i trudne. Rozpoczęliśmy je przed wyborami. Dlatego dzisiejsze wydarzenie traktujemy jako ich zwieńczenie, ale jednocześnie początek nowego procesu. Wierzymy, że po równościowej polityce prezydenta Adamowicza w Gdańsku i podpisanej właśnie Deklaracji LGBT+ w Warszawie, inne samorządy pójdą tą samą drogą.

 

Więcej informacji tutaj.

Kontakt dla mediów:
Oktawiusz Chrzanowski, Miłość Nie Wyklucza

m: 500 739 694

e: [email protected]