Informacja prasowa: Polonez Równości – Maturzyści zatańczyli Poloneza Równości w geście solidarności z rówieśnikami LGBT+

Nie tylko chłopak z dziewczyną, ale także dziewczyna z dziewczyną i chłopak z chłopakiem - tak wyglądał tradycyjny polonez tegorocznych maturzystów w stołecznym I SLO Bednarska. Wbrew utrwalonym kulturowo wzorcom, zatańczyli Poloneza Równości w geście akceptacji dla koleżanek i kolegów LGBT+.

Pobierz informację prasową

Studniówka to ważny dzień w życiu każdego młodego człowieka, swego rodzaju symbol wejścia w dorosłość. Polonez jest jej nieodłączną tradycją. Jednak, jak wiele innych tańców, dyktuje wyłącznie heteronormatywne wzorce kulturowe, trudne do przyjęcia dla osób nieheteroseksualnych. Często odmawia się im prawa do zatańczenia z wybranym partnerem
czy partnerką. Stawia ich to w niekomfortowej sytuacji, a nierzadko skłania do rezygnacji z udziału w zabawie. W przeciwieństwie do par hetero, które nie muszą nikogo pytać o zdanie i mogą na studniówkę przyjść z kim chcą.

Sytuację młodych osób LGBT+ dodatkowo pogarsza fakt, że szkoła jest miejscem, gdzie najczęściej doznają przemocy, a ta obok osamotnienia i braku akceptacji stanowi jedną z przyczyn depresji i myśli samobójczych wśród nastolatków LGBT+ – miewa je aż 70% z nich*. Wydawałoby się, że wsparciem może być dom rodzinny, ale często nie jest. Brak akceptacji najbliższych skutkuje ogromnym poczuciem osamotnienia, na które uskarża się aż 70% młodych osób LGBT+**. W tych okolicznościach pozytywnym sygnałem jest, że 76% uczniów i studentów w Polsce zauważa przemoc skierowaną przeciwko rówieśnikom LGBT+***.

Polonez Równości zatańczony w parach jednopłciowych przez maturzystów z Bednarskiej jest odpowiedzią na pomijanie potrzeb młodych nieheteronormatywnych osób w czasie wydarzeń takich jak studniówka czy walentynki: – Rozmowa z uczniami na ten temat wynika z tradycji i wartości naszej szkoły – wyjaśnia genezę pomysłu Wanda Łuczak, dyrektorka I
SLO. – Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze – dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka. Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten
gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają – dodaje Łuczak.

Akcję wsparły stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben&Jerry’s, które wspólnie działają na rzecz równości osób LGBT+. Hubert Sobecki, współprzewodniczący MNW, wskazuje że osoby, które znają osobiście przynajmniej jedną osobę LGBT+, popierają prawo do małżeństwa czy związku partnerskiego nieporównywalnie
częściej, niż te, które twierdzą, że nie znają nikogo takiego: – Poparcie dla związków jednopłciowych wśród ludzi, którzy nie znają takich osób to 29%, a wśród tych, którzy znają choć jedną – to aż 62%**** – mówi Sobecki. – To tłumaczy dlaczego widoczność ludzi LGBT+, czyli na przykład możliwość tańca w parze jednopłciowej, jest tak mega ważna. W końcu wszyscy ludzie znają osoby LGBT+, ale nie wszyscy o tym wiedzą, bo mamy być niewidzialni i z założenia hetero, a tradycja poloneza to jedna z wielu małych rzeczy, które ten stan utrwalają – podnosi Sobecki.

Zaangażowanie marki lodów Ben&Jerry’s jest wynikiem silnie rozwiniętej misji społecznej. Od początku istnienia wspiera ona organizacje pozarządowe walczące o równość na całym świecie i mocno wierzy w znaczenie społeczeństwa integracyjnego z równymi prawami, w którym każda kochająca para, niezależnie od płci, ma równe prawa. – Aktualnie nasza strategia oparta jest na haśle Love is Love – każda miłość jest równa i tak samo istotna – podkreśla Martyna Kaczmarek, brand manager marki Ben&Jerry’s. – W ubiegłym roku wraz z Miłość Nie Wyklucza i fundacją Wolontariat Równości zawarliśmy partnerstwo, którego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich do roku 2025,
niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wspólnie też, tuż przed ubiegłoroczną Paradą Równości w Warszawie, zorganizowaliśmy powrót niezniszczalnej tęczy na plac Zbawiciela, co było symbolicznym wsparciem tej społeczności. Teraz chcemy pokazać, że ktoś w ważnym momencie życia myśli o młodych LGBT+. Liczymy, że rozpocznie to szerszą dyskusję i w efekcie przyniesie lepsze zrozumienie dla ich spraw – dodaje.

Polonez Równości został udokumentowany w filmie w reżyserii Michała Marczaka. W filmie, który wyprodukowało F25, zobaczymy przygotowania do studniówki, poloneza i after party. Z kolei dzięki stronie polonezrowności.pl można zamenifestować swoje poparcie dla osób LGBT+.

Link do filmu: https://youtu.be/WsTeVrdAFRM


Więcej informacji

Martyna Kaczmarek e: [email protected] m: 665 105 137
Aleksandra Boczkowska e: [email protected] m: 509 228 595

* Badania zlecone przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Lambdę Warszawa dane: Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015–2016 pod red. Magdaleny Świder i dr. Mikołaja Winiewskiego.
** tamże.
*** Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT+, ale boicie się zapytać, Mirosława Makuchowska, Cecylia Jakubczak, Agata Chaber.
**** Ogólnopolskie badanie postaw Polek i Polaków wobec równości małżeńskiej, MNW 2015 r.


Miłość Nie Wyklucza

Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa zaangażowana we wprowadzenie równości małżeńskiej w Polsce. Celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich do roku 2025, niezależnie od ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Fundacja Wolontariat Równości

Fundacja Wolontariat Równości jest organizatorem Parady Równości w Polsce. Wierzy, że małżeństwo i partnerstwo są prawami każdego polskiego obywatela.

Ben & Jerry’s

Ben & Jerry’s tworzy wyśmienite lody w wielu smakach. Firma została założona przez szkolnych przyjaciół, Ben Cohena i Jerry’ego Greenfielda w 1978 roku. Marka ma również również długą historię walki o równość małżeństw jednopłciowych. Aktywnie wspierała przełomowe ustawodawstwo na rzecz osób LGBT+ w 1999 roku i kontynuowała współpracę z partnerami z organizacji pozarządowych w celu wspierania ruchów na rzecz równości małżeńskiej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Australii.