Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rozpoczyna program edukacyjny dla młodzieży Orientuj się! – rzetelna wiedza o tematach LGBT+ zamiast homofobii w polskich szkołach

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rozpoczyna program edukacyjny dla młodzieży Orientuj się! – rzetelna wiedza o tematach LGBT+ zamiast homofobii w polskich szkołach

    Orientuj się! Startuje właśnie nowa inicjatywa Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza (MNW), program edukacyjny na temat społeczności LGBT+ skierowany przede wszystkim do młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek ze szkół średnich. Pierwsze spotkanie już 29 września w Krakowie.

    Inauguracja programu Orientuj się! zbiega się pośrednio w czasie z dwoma wydarzeniami szeroko komentowanymi w mediach. Pierwszym z nich jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek, z którego wykreślono zapis wprowadzony przez poprzednią minister, Joannę Kluzik-Rostowską, dotyczący prowadzenia działań antydyskryminacyjnych w przedszkolach oraz szkołach. Drugim natomiast jest samobójstwo 14-letniego Kacpra z Gorczyna, kolejnej po Dominiku z Bieżunia znanej z imienia ofiary homofobicznego dręczenia w polskich szkołach.

    Zarówno zmiany wprowadzone przez minister Annę Zalewską, jak i tragedię, która wydarzyła się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego w niewielkiej miejscowości w Łódzkiem, można odczytać jako ważny sygnał ostrzegawczy – w polskich szkołach mamy problem nie tylko z postawami rasistowskimi, homofobicznymi i ksenofobicznymi wśród młodych ludzi, ale również z brakiem reakcji po stronie nauczycieli, nauczycielek i szkolnych psychologów na zachowania stygmatyzujące oraz kulturę hejtu. Natomiast brak zainteresowania polskich władz w skonstruowanego prawa antydyskryminacyjnego, które skutecznie chroniłoby osoby przed przemocą homofobiczną i transfobiczną zwłaszcza w szkołach (ustawa w zakresie równego traktowania z 2010 r. w ogóle pomija kwestię orientacji seksualnej w kontekście oświaty) pogłębia ten problem na poziomie prawnym i instytucjonalnym.

    W szkole brakuje przestrzeni otwartej na dialog oparty na wartościach takich jak różnorodność i szacunek dla każdej osoby. Dlatego pakietowi  edukacyjnemu Orientuj się! będzie towarzyszyć cykl spotkań w kilku miastach w Polsce, poświęconych nie tylko edukacji, ale też rozwijaniu postaw empatii wśród młodego pokolenia.

    Pomysł na pakiet Orientuj się! narodził się podczas kontaktu z młodymi osobami, które opowiadały nam o tym, co o osobach LGBT+ mówi się w ich szkołach. Zamiast dostarczania rzetelnej wiedzy opartej na naukowych podstawach polski system edukacji zbyt często utrwala stereotypy i wzmacnia uprzedzenia wobec osób homo-, biseksualnych i transpłciowych. Ten brak wiedzy prowadzi do przemocy i tragedii – mówi Hubert Sobecki, prezes Miłość Nie Wyklucza i pomysłodawca programu. Dotychczasowe inicjatywy edukacyjne skupiały się przede wszystkim na nauczycielach i nauczycielkach. My chcemy dotrzeć bezpośrednio do młodzieży szkolnej, odpowiadając na jej pytania w prosty i zrozumiały sposób, choć oczywiście wspieramy też otwartych nauczycieli i pedagogów.

    Dlaczego jedni ludzie są hetero-, a inni homoseksualni? Czy dzieci wychowywane przez gejów i lesbijki będą również homo? Czy osoby LGBT+ ograniczają wolność słowa? Stereotypy, mity i “trudne pytania” stanowią punkt wyjścia dla pakietu. Dzięki osobistym doświadczeniom i rzetelnej wiedzy ludzi związanych z MNW powstało 6 broszur tematycznych, będących tekstowo-graficzną opowieścią o najważniejszych sprawach, dotyczących osób LGBT+. Pakiet, dostępny zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej, to efekt konsultacji Stowarzyszenia z uczniami i uczennicami kilku warszawskich szkół średnich. Znalazło się w nim także miejsce na zbiór informacji, które pomogą młodym osobom LGBT+ szukać wsparcia i pomocy, co wydaje się szczególnie ważne w kontekście zaistniałych niedawno wydarzeń.

    Zależało nam na przejrzystej szacie graficznej, która spodoba się młodym osobom. Wybraliśmy stylistykę starych gier komputerowych, a do każdej broszury dodaliśmy zdjęcia i wypowiedzi osób, które nadają często trudnym tematom ludzki wymiar. Poszliśmy też za radą młodzieży i dorzuciliśmy do pakietu naklejki. Jeśli zobaczymy je na telefonach i laptopach młodych osób, będziemy wiedzieć, że się udało – komentuje Marianna Wybieralska, projektantka graficzna pakietu i członkini MNW.

    Materiały trafią do młodych ludzi w liceach kilku miast w Polsce dzięki zaangażowaniu nauczycieli i lokalnych organizacji LGBT+. Poza Krakowem Orientuj się! zagości w takich miastach, jak Wrocław, Toruń, Warszawa, Poznań, Kielce oraz Lublin. W pakiecie dla osób zainteresowanych programem Orientuj się! znajdzie się również mała niebieska książeczka o ślubach par tej samej płci pt. “Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących” – zaktualizowana wersja flagowej publikacji Stowarzyszenia.

    Wiemy, że potrzeby w zakresie edukacji są ogromne, dlatego myślimy o Orientuj się! długofalowo. Przez kolejne kilka miesięcy będziemy organizować spotkania i dyskusje oraz wysyłać pakiety do młodzieży i nauczycieli. Będziemy zachęcać wszystkie zainteresowane osoby do nadsyłania swoich pytań, na które będziemy odpowiadać na stronie internetowej – wyjaśnia Oktawiusz Chrzanowski, członek zarządu Miłość Nie Wyklucza.

    Pakiet Orientuj się! powstał w ramach projektu Rainbow EduKit realizowanego przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza ze środków Planet Romeo Foundation.

    O zbliżających się terminach spotkań w pozostałych polskich miastach Stowarzyszenie będzie informować na swoim Facebooku. Osobom, które nie będą mogły wziąć udziału w planowanych na jesień spotkaniach, a byłyby zainteresowane otrzymaniem materiałów w wersji drukowanej, Stowarzyszenie może wysłać pakiet publikacji drogą pocztową. Wystarczy w tej sprawie napisać na adres: [email protected].

    Więcej informacji o projekcie na stronie: https://mnw.org.pl/orientujsie/.

     

    Pobierz:

    szczegóły na temat projektu “Orientuj się!”

    informację prasową w formacie .pdf