Solidarnie z ofiarami homofobii w Czeczenii

Media alarmują o „polowaniu” na gejów w Czeczenii. Masowe porwania, tortury i morderstwa. To się dzieje teraz. Jak donoszą Novaya Gazeta i Russian LGBT Network porwano aż 100 osób, a 3 zostały zamordowane. Świat musi powiedzieć „dość”. My musimy powiedzieć „dość”! Łączymy się w bólu z bliskimi i rodzinami ofiar homofobicznych prześladowań.

Apel organizacji pozarządowych w sprawie doniesień o zabójstwach, bezpodstawnych aresztowaniach i torturach gejów i mężczyzn biseksualnych w Czeczenii

6 kwietnia o godz. 18:00 w 5 miastach Polski (Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk) odbędą się akcje solidarnościowe z ofiarami homofobii w Czeczenii. Bądźmy tego dnia razem – przynieśmy kwiaty i znicze. Pokażmy, że nie ma naszej zgody na brutalną przemoc motywowaną homofobią, która zbiera śmiertelne żniwo na naszych oczach w Czeczenii.

  • Warszawa: naprzeciwko Ambasady Federacji Rosyjskiej, ul. Belwederska 50
  • Kraków: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul. Biskupia 7
  • Poznań: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul. Bukowska 53a
  • Wrocław: na Rynku Głównym pod Pręgierzem
  • Gdańsk: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul Stefana Batorego 15

We wszystkich miastach o tej samej godzinie zostanie odczytany apel organizacji pozarządowych skierowany do władz rosyjskich i czeczeńskich, premier polskiego rządu oraz ministra spraw zagranicznych.

O co apelujemy?

Potępiamy wszelką przemoc i wzywamy do jej zaprzestania. Wraz z międzynarodowymi organizacjami i instytucjami wyrażamy zaniepokojenie tymi doniesieniami i wzywamy władze rosyjskie i czeczeńskie do podjęcia stanowczych działań mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom LGBT przebywającym w rejonie Kaukazu Północnego, a także ukaranie winnych.

Nasze organizacje zwróciły się z prośbą o interwencję na szczeblu międzynarodowym. Apelujemy również do polskich władz o interwencję.

Najważniejsze jednak jest okazanie solidarności ze społecznością LGBT w Czeczenii przez wszystkie osoby przywiązane do standardów praw człowieka, niegodzące się na czystki i brutalną przemoc motywowaną homofobią i transfobią, zarówno należące do społeczności LGBT w Polsce, jak i ich sojuszników i sojuszniczki.

Co jeszcze możesz zrobić?

Apel, odczytany w trakcie wydarzeń w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku udostępniamy, żebyś mógł/mogła wysłać go w swoim imieniu do przedstawicieli władz rosyjskich w Polsce i władz polskich.

Pobierz apel [PL]

Pobierz apel [RU]

Możesz go wysłać do:

Organizatorzy:

  • Warszawa: Miłość nie wyklucza, Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii
  • Poznań: Grupa Stonewall
  • Kraków: Queerowy Maj / Marsz Równości w Krakowie
  • Wrocław: Kultura Równości
  • Gdańsk: Stowarzyszenie Tolerado

Źródła:
www.novayagazeta.ru/articles/2017/04/04/72027-raspravy-nad-chechenskimi-geyami-publikuem-svidetelstva
www.nytimes.com/2017/04/01/world/europe/chechen-authorities-arresting-and-killing-gay-men-russian-paper-says.html
www.theguardian.com/world/2017/apr/02/chechen-police-rounded-up-100-gay-men-report-russian-newspaper-chechnya