Nie jesteś sama, nie jesteś sam – stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza życzy “tęczowych świąt” wszystkim osobom LGBT+ w Polsce. To element kampanii Mówię, jak jest skierowanej przede wszystkim do młodzieży LGBT+.

Nie jesteś sama, nie jesteś sam – stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza życzy “tęczowych świąt” wszystkim osobom LGBT+ w Polsce. To element kampanii Mówię, jak jest skierowanej przede wszystkim do młodzieży LGBT+.

    Od 16 do 22 grudnia na ulicach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Łodzi pojawią się tęczowe życzenia od społeczności LGBT+ dla społeczności LGBT+ z hasłem: Tęczowych świąt! Nie jesteś sama, nie jesteś sam.   Do tej pory wszystkie kampanie dotyczące osób LGBT+ prowadzone w Polsce skierowane były do całego społeczeństwa – mówi Ola Kaczorek […]

    Od 16 do 22 grudnia na ulicach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Łodzi pojawią się tęczowe życzenia od społeczności LGBT+ dla społeczności LGBT+ z hasłem: Tęczowych świąt! Nie jesteś sama, nie jesteś sam.

     

    Do tej pory wszystkie kampanie dotyczące osób LGBT+ prowadzone w Polsce skierowane były do całego społeczeństwa – mówi Ola Kaczorek ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. – Zależało nam więc, żeby tym razem w przestrzeni publicznej pojawił się pozytywny, wzmacniający przekaz adresowany do osób LGBT+, a zwłaszcza młodzieży, czyli grupy najbardziej narażonej na przemoc, depresję i myśli samobójcze. Chcemy wyraźnie powiedzieć: “W Święta i w ogóle przez cały rok nie jesteś sama, nie jesteś sam”.

     

    Świąteczny odcinek kampanii Mówię, jak jest

    Mówię, jak jest to krótkie filmy, w których rozpoznawalne osoby LGBT+ opowiadają o swojej nastoletniości, życiu w szkole i – często niełatwym – dorastaniu. W pierwszej serii filmów głos zabierają między innymi Julia Maciocha, prezeska warszawskiej Parady Równości, Patryk Chilewicz, założyciel Vogule Poland oraz prawniczka Emilia Barabasz. Swoje historie opowiadają także dziennikarz Anton Ambroziak i Kajetan “Avtomat” Łukomski, dj. Do filmów, memów, gadżetów i książeczki pomocowej, które są dostępne na stronie mowiejakjest.eu, dołączają teraz plakaty i billboardy.

    Geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe często czują się jak obcy przy świątecznym stole. Muszą udawać, że są samotne, podczas gdy od lat żyją z ukochaną osobą tej samej płci. Słyszą obraźliwe słowa o osobach LGBT+ od rodziny, która albo o nich nie wie, albo ich nie akceptuje. Często nie chcą lub nie mogą odwiedzić rodzinnego domu, bo na przykład rodzice zakazali im pojawiać się z ukochaną osobą – tłumaczy Hubert Sobecki. Święta to przede wszystkim rodzina dlatego mówimy do wszystkich osób LGBT+ w Polsce, że jeśli potrzebują pomocy, znajdą ją w grupach i organizacjach LGBT+, czyli naszej większej, tęczowej rodzinie – dodaje Sobecki.

    Od startu kampanii ponad 400 tysięcy osób obejrzało jej materiały w mediach społecznościowych, a prawie 5 tysięcy osób zamówiło drukowane publikacje.

    Osobom LGBT+ od wczesnej młodości wmawia się, że ich orientacja czy tożsamość to powód do wstydu, że można im robić krzywdę i że powinny zniknąć. Chcemy powiedzieć: to, że sobie z tym radzicie i nie poddajecie się to powód do dumy – wyjaśnia Ola Kaczorek. Najlepszym antidotum na wstyd i strach, który ktoś próbuje nam wmówić jest właśnie duma z tego, kim się jest – dodaje.

    Nie dać się przemocy i beznadziei

    Jak pokazują doświadczenia Lambdy Warszawy, organizacji prowadzącej telefon zaufania i pomoc psychologiczną dla osób LGBT+ oraz współorganizatora kampanii Mówię, jak jest, nagonka na osoby nieheteronormatywne, trwająca od początku roku w prawicowych i publicznych mediach jest szczególnie dotkliwa dla młodych osób. Według raportów nawet 70 procent młodzieży LGBT+ w Polsce ma myśli samobójcze. To efekt nie tylko fizycznej przemocy, lecz również sączącej się codziennie nienawiści. Młode osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe nieustannie słyszą, że są rzekomo chore, zagrażają rodzinie, powinny się leczyć, pójdą do piekła… Dla wielu z nich to po prostu nie do wytrzymania – wyjaśnia Hubert Sobecki z Miłość Nie Wyklucza. Chcemy pokazać im, że nie są same, bo inni ludzie przechodzili przez podobne trudności, a w Polsce jest coraz więcej osób, które chcą i mogą pomagać.

    Na stronie mowiejakjest.eu można znaleźć też interaktywną mapę Polski z listą kontaktów do wszystkich organizacji LGBT+, którą mogą pomóc w trudnych sytuacjach, a także specjalną książeczkę o tym, jak reagować na przemoc oraz jak ją zgłaszać na policji.

    Skala przemocy wobec osób LGBT+ pozostaje w Polsce niedoszacowana z powodu braku przepisu penalizującego homofobię na takiej samej zasadzie jak na przykład antysemityzm czy rasizm. W efekcie osoby nieheteronormatywne często nie zgłaszają się na policję, bo z góry zakładają, że albo to nic nie da, albo sami policjanci ich zwyzywają lub wyśmieją – komentuje Sobecki.

    Strona kampanii: mowiejakjest.eu, press-kit: tutaj, filmy na YouTube: tutaj

    Patronat medialny: Noizz.pl, Vogule Poland.

     

    Kontakt dla mediów

    Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza

    email: hsobecki[at]mnw.org.pl

    tel: +48 501 647 563

    Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza

    email: okaczorek[at]mnw.org.pl

    tel: +48 509 228 595

     

    O Stowarzyszeniu

    Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW) to organizacja pozarządowa, działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Warszawska Deklaracja LGBT+, Niezniszczalna Tęcza na Placu Zbawiciela, Polonez Równości w stołecznym liceum oraz ustawa o równości małżeńskiej to tylko niektóre z naszych działań. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy chcą rozmawiać z nami.

    Projekt Call It Hate: Raising Awareness of Anti-LGBT Hate Crime jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu Prawa, Równość i Obywatelstwo (2014-2020). Treści kampanii Mówię, jak jest są wyłączną odpowiedzialnością autorów/ek i nie mogą być w żaden sposób traktowana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji Europejskiej.