Startuje Mówię, jak jest – nowa kampania o młodzieży LGBT+ w Polsce. “Mówimy o dumie, solidarności i tym, jak radzić sobie, gdy jest ciężko”.

Oddajemy głos przede wszystkim młodym osobom LGBT+, którym często bardzo trudno żyje się w Polsce - mówi Ola Kaczorek ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, realizującego kampanię. Zależy nam na pokazaniu prawdziwych historii, które rzadko przypominają te oglądane w serialach. Każda historia jest ważna i dlatego każdy może „mówić, jak jest” – dodaje.

Nie jesteś sama, nie jesteś sam

Mówię, jak jest to krótkie filmy, w których rozpoznawalne osoby LGBT+ opowiadają o swojej nastoletniości, życiu w szkole i – często niełatwym – dorastaniu. W pierwszej serii filmów głos zabierają Julia Maciocha, prezeska warszawskiej Parady Równości, Patryk Chilewicz, założyciel Vogule Poland oraz Maciej „Gąsiu” Gośniowski, artysta queerowy. Swoje historie opowiadają także dziennikarz Anton Ambroziak i Kajetan “Avtomat” Łukomski, dj.

 

Jak pokazują doświadczenia Lambdy Warszawy, organizacji prowadzącej telefon zaufania i pomoc psychologiczną dla osób LGBT+ oraz współorganizatora kampanii Mówię, jak jest, nagonka na osoby nieheteronormatywne, trwająca od początku roku w prawicowych i publicznych mediach jest szczególnie dotkliwa dla młodych osób. Według raportów nawet 70 procent młodzieży LGBT+ w Polsce ma myśli samobójcze. To efekt nie tylko fizycznej przemocy, lecz również sączącej się codziennie nienawiści. Młode osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe nieustannie słyszą, że są rzekomo chore, zagrażają rodzinie, powinny się leczyć, pójdą do piekła… Dla wielu z nich to po prostu nie do wytrzymania – wyjaśnia Hubert Sobecki z Miłość Nie Wyklucza. Chcemy pokazać im, że nie są same, bo inni ludzie przechodzili przez podobne trudności, a w Polsce jest coraz więcej osób, które chcą i mogą pomagać.

 

Dlatego poza filmami na stronie mowiejakjest.eu można znaleźć też interaktywną mapę Polski z listą kontaktów do wszystkich organizacji LGBT+, którą mogą pomóc w trudnych sytuacjach, a także specjalną książeczkę o tym, jak reagować na homo-, bi- i transfobiczną przemoc oraz jak ją zgłaszać na policji.

Skala przemocy wobec osób LGBT+ pozostaje w Polsce niedoszacowana z powodu braku przepisu penalizującego homofobię na takiej samej zasadzie jak na przykład antysemityzm czy rasizm. W efekcie osoby nieheteronormatywne często nie zgłaszają się na policję, bo z góry zakładają, że albo to nic nie da, albo sami policjanci ich zwyzywają lub wyśmieją – komentuje Sobecki.

Książeczkę można pobrać w wersji elektronicznej, lub zamówić wersję drukowaną pocztą.

 

Duma! Nie uprzedzenie

Mówię, jak jest to także kolekcja memów i grafik, opowiadających o dumie, odwadze i codziennych problemach, z którymi zmagają się osoby LGBT+ oraz gadżety we wszystkich kolorach tęczy.

Osobom LGBT+ od wczesnej młodości wmawia się, że ich orientacja czy tożsamość to powód do wstydu, że można im robić krzywdę i że powinny zniknąć. Chcemy powiedzieć: to, że sobie z tym radzicie i nie poddajecie się to powód do dumy – wyjaśnia Ola Kaczorek. Najlepszym antidotum na wstyd i strach, który ktoś próbuje nam wmówić jest właśnie duma z tego, kim się jest – dodaje.

 

Twoja historia jest ważna, czyli #mowiejakjest

Mówię, jak jest to też hashtag, którym każda chętna osoba LGBT+ może oznaczyć swoją historię i wrzucić ją na media społecznościowe.

W ramach kampanii ekipa Miłość Nie Wyklucza wyruszy też w Polskę. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem i nawet krótkiej rozmowy. Dlatego planujemy wizyty w całej Polsce. Już 5 października szukajcie naszego stoiska przed Marszem Równości we Wrocławiu! – dodaje Kaczorek.

 

Strona kampanii: mowiejakjest.eu, press-kit: tutaj, filmy na YouTube: tutaj

Patronat medialny: Noizz.pl, Vogule Poland.

 

Kontakt dla mediów

Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza

email: hsobecki[at]mnw.org.pl

tel: +48 501 647 563

 

Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza

email: okaczorek[at]mnw.org.pl

tel: +48 509 228 595

 

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW) to organizacja pozarządowa, działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Warszawska Deklaracja LGBT+, Niezniszczalna Tęcza na Placu Zbawiciela, Polonez Równości w stołecznym liceum oraz ustawa o równości małżeńskiej to tylko niektóre z naszych działań. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy chcą rozmawiać z nami.

 

Projekt Call It Hate: Raising Awareness of Anti-LGBT Hate Crime jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu Prawa, Równość i Obywatelstwo (2014-2020). Treści kampanii Mówię, jak jest są wyłączną odpowiedzialnością autorów/ek i nie mogą być w żaden sposób traktowana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji Europejskiej.