Setki walentynek dla Rzecznika Praw Obywatelskich od osób LGBT

"Zostań moim RPO" - pod taką nazwą odbywa się akcja poparcia dla Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Setki osób wysyłają na adres biura Rzecznika wiadomości ze słowami wsparcia. Akcja to wspólne przedsięwzięcie warszawskiego stowarzyszenia Miłość nie wyklucza, stowarzyszenia Queerowy Maj z Krakowa oraz poznańskiej Grupy Stonewall.

“Zostań moim RPO” – pod taką nazwą odbywa się akcja poparcia dla Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Setki osób wysyłają na adres biura Rzecznika wiadomości ze słowami wsparcia. Akcja to wspólne przedsięwzięcie warszawskiego stowarzyszenia Miłość nie wyklucza, stowarzyszenia Queerowy Maj z Krakowa oraz poznańskiej Grupy Stonewall.

“Z okazji dnia zakochanych piszę do Pana coś pomiędzy skargą, a walentynkową laurką. Chcę cieszyć się tym dniem razem z moim ukochanym/moją ukochaną nie bardziej i nie mniej, ale tak samo, jak wszyscy. Niestety nawet dziś myślę o tym, że moja miłość nie jest traktowana na równi, ale tak, jakby była gorsza niż miłość innych ludzi. To nie jest w porządku.” – tak rozpoczyna się wiadomość, do której wysyłania zachęcają organizatorzy i organizatorki wydarzenia. Inspiracją do zorganizowania akcji okazały się Walentynki.

– Biuro RPO od lat pomaga osobom LGBT+ w Polsce. To ciężka i często zupełnie niezauważana praca. Stąd pomysł na akcję walentynkową, która jest okazją do okazania wdzięczności i przypomnienia o problemie braku regulacji prawnych dla par osób tej samej płci. – mówi Hubert Sobecki ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Jednak wsparcie dla urzędującego Rzecznika Praw Obywatelskich ma również podtekst polityczny. Adam Bodnar został powołany na stanowisko jeszcze w czasie trwania kadencji poprzedniego rządu. Nie jest tajemnicą, że działania Bodnara w większości nie spotykają się z przychylnością rządu Beaty Szydło.

– Akcja “Zostań moim RPO” jest również okazją do wyrażenia wsparcia i solidarności z rzecznikiem w obliczu działań rządu i większości parlamentarnej zmierzających do ograniczenia jego wpływu na rzeczywistość, głównie poprzez zmniejszenie środków finansowych na działalność biura. – mówi Arek Kluk z poznańskiego stowarzyszenia Grupa Stonewall. – Chcemy, aby RPO wiedział, że będziemy bronić urzędu rzecznika przed próbami utrudnienia wykonywania przez niego obowiązków związanych z ochroną praw człowieka. – dodaje Kluk.

Akcja ma również wymiar edukacyjny. Organizatorzy zwracają uwagę na to, jak niewiele osób jest świadomych mechanizmu działania urzędu RPO, który nie może zajmować się sprawami, na które nie skarżą się obywatele.

– W Polsce mamy instytucję publiczną, która od wielu lat faktycznie zajmuje się problemami osób LGBT+. Trudnością jest jednak brak wiedzy na temat możliwości i łatwości zgłaszania przejawów nierównego traktowania do RPO. – mówi Wiktoria Kucelman z krakowskiego stowarzyszenia Queerowy Maj. – Poprzez tę akcję chcieliśmy uzmysłowić społeczności jakie to proste. Ważne, aby informować o każdym przypadku dyskryminacji, ponieważ urząd RPO stanowi jedną z potencjalnych szans na poprawę naszej sytuacji. – dodaje przedstawicielka krakowskiego stowarzyszenia.

Akcja “Zostań moim RPO” potrwa do niedzieli. Walentynki skierowane do Rzecznika Praw Obywatelskich można wysyłać na adres [email protected]. Każda osoba, która zgłosi organizatorom wysłanie wiadomości, otrzyma pierwszą w Polsce publikację o równości małżeńskiej pt. „Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących” opracowaną przez stowarzyszenie Miłość nie wyklucza.

 

Więcej informacji o akcji udzielają:

Wiktoria Beczek
Rzeczniczka Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza
tel. 603 508 041, [email protected]

Hubert Sobecki
Wiceprezes Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza
tel. 500 740 029, [email protected]