“Kochajcie mnie, mamo i tato” – podsumowanie drugiej części zbiórki

Nadszedł czas na drugą część podsumowania kampanii “Kochajcie mnie, mamo i tato” - największej w historii Polski zbiórki publicznej i największej kampanii outdoorowej na rzecz osób LGBT+. Kampania "Kochajcie mnie, mamo i tato" to wspólne dzieło Miłości, Kultury Równości, Tolerado, i Grupy Stonewall a jej pomysłodawczynią i autorką poruszającej grafiki jest Karolina "Szarosen" Plewińska

Fundusze na plakaty z ważnym przesłaniem zebrałyśmy wspólnymi siłami społeczności w ekspresowym tempie – więcej możecie przeczytać w pierwszym podsumowaniu – ale wiemy, że żaden billboard nie uratuje nikomu życia ani zdrowia. Dlatego zdecydowałyśmy, wsłuchując się też w głosy od społeczności oraz sojuszników i sojuszniczek, by zbiórka trwała dalej, ale jej celem była bezpośrednia pomocy dla osób LGBT+.

Łącznie udało się zebrać niemal 118 tysięcy złotych i zawdzięczamy to Wam, zarówno sojusznikom i sojuszniczkom, jak i naszej społeczności – dziękujemy!

Wasze wsparcie, każda złotówka, pozwoli aż ośmiu organizacjom i grupom nieformalnym na niesienie pomocy osobom LGBT+. To dodatkowe godziny pracy psychologów i prawników, ale także pomoc świadczona bezpośrednio przez kolektywy.

Wszystkie grupy i organizacje pomagają osobom LGBT+ w trudnych sytuacjach życiowych, oferując bezpłatną pomoc psychologiczną i prawną, płacąc za leki i wizyty lekarskie lub prowadząc telefon zaufania. Wykonują często niezauważaną i niedocenianą pracę, której wykonania odmawia nasze queerfobiczne państwo. Uzupełniają ogromne luki w systemie opieki zdrowotnej, wsparciu kryzysowym, pomocy prawnej. Odpisują na maile, odbierają telefony, rozmawiają z osobami w kryzysie, ale też ich bliskimi. Szukają bezpiecznego schronienia dla tych, którzy nie mogą na nie liczyć.

Po podzieleniu zbiórki, kwotę 12 956,91 zł otrzymały: Grupa Stonewall (Poznań), Instytut Równości (Zielona Góra), Kultura Równości (Wrocław), Lambda Warszawa, Tolerado (Trójmiasto) i Fundusz Prawo Nie Wyklucza (cały kraj). Po 20 tys. złotych otrzymały kolektywy wspierające osoby transpłciowe: Fundusz im. Milo Mazurkiewicz i Grupa Nieustającej Pomocy.

Więcej na temat organizacji i grup, które wsparłyśmy, dowiecie się w tym wpisie.

Fundusz Solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz: Fundusz Solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz jest oddolną inicjatywą stworzoną przez osoby transpłciowe dla osób transpłciowych. W Polsce niezbędne w tranzycji zabiegi takie jak elektroliza czy depilacja nie są w żaden sposób refundowane. Wizyty u lekarzy i badania bywają refundowane, ale wiążą się z długotrwałym oczekiwaniem oraz gatekeepingiem – poniżającą na wielu poziomach koniecznością udowodnienia, że jest się naprawdę osobą transpłciową zgodną z wymysłem danego lekarza (na przykład część lekarzy wymaga pełnej heteroseksualności od swoich pacjentów, często też wymaga się “Testu realnego życia” polegającego na funkcjonowaniu przez 2 lata jako płeć odczuwana, co naraża pacjentów na dyskryminację, jak i na przestępstwa z nienawiści). Bariery te opisało Milo Mazurkiewicz w jednym ze swoich ostatnich postów przed śmiercią. Zajmujemy się realnym wsparciem poprzez dofinansowanie osób transkobiecych w tranzycji. Środki otrzymane od MNW przekażemy w trzeciej (kolejnej) edycji funduszu solidarnościowego na realną pomoc osobom transkobiecym w postaci dofinansowań zabiegów elektrolizy, depilacji laserowej, wizyt u lekarzy, oraz zakupu koniecznych w tranzycji leków.

Lambda Warszawa: Pieniądze z darowizny przeznaczymy na rzecz hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności. Aktualnie jesteśmy na etapie remontu wraz z wyposażeniem mieszkań i kuchni. Przekazane środki częściowo pokryją wydatki po naszej stronie oraz zostaną przeznaczone na dofinansowanie poradnictwa psychologicznego, prawnego i socjalnego, które zapewnimy osobom przebywającym w hostelu interwencyjnym.

Grupa Stonewall: Pieniądze z darowizny przeznaczymy na indywidualne konsultacje psychologiczne dla osób LGBT+ oraz ich rodzin: koszt jednej takiej konsultacji to 120 złotych. Rozwiniemy też grupy spotkaniowe dla osób LGBT+.

Kultura Równości: Bardzo cieszymy się z przekazanej darowizny – umożliwi nam sfinansowanie wielu działań. Środki ze zrzutki przeznaczymy na bezpłatne konsultacje psychologiczne dla osób LGBT+. Pomoc prowadzimy stacjonarnie i on-line. Żeby z niej skorzystać trzeba zapisać się przez formularz na stronie: https://kulturarownosci.org/pomoc-psychologiczna

Tolerado: Dofinansujemy projekt realizowany razem z Transfuzją, stworzenia standardów opieki nad osobami transpłciowymi w dziennych i całodobowych ośrodkach leczenia uzależnień dla osób młodocianych. Dzięki temu działaniu Mrowisko będzie mogło bezpiecznie i profesjonalnie, pomagać osobom transpłciowym. Zorganizujemy wieczór autorski Izabeli Morskiej i Małgorzaty Drohomireckiej – Autorek bajki dla dzieci Sekret Rodziny Kociej, której wydanie planuje na sierpień Lambda Warszawa oraz spotkanie dla dzieci i ich rodziców – publiczne czytanie bajki. Uważamy, że taka działalność wspiera rodziców, chcących wychowywać swoje dzieci w poszanowaniu dla różnorodności i złożoności świata. Większość środków przeznaczymy na bezpośrednie działania wsparciowe dla osób LGBT+ – prowadzenie grup wsparcia dla osób LGB+, dla osób transpłciowych, dla rodziców i bliskich osób LGBT+ oraz konsultacje psychologiczne dla rodziców dzieci transpłciowych (siedem różnych grup wsparcia, działających przez cały rok). Działania wsparciowe to w tej chwili najważniejsza część naszej działalności – jako odpowiedź na zapotrzebowanie – dużo osób szuka wsparcia, pomocy, możliwości porozmawiania w gronie przyjaznych osób.

Grupa Nieustającej Pomocy: dla tych co nie wiedzą, my jestesmy grupa nieustającej pomocy. zajmujemy się wytwarzaniem queerowej ekonomii nadmiaru. dostarczamy troskę, radę, wysłuchanie. zapłacimy za wizytę u dentystki, pomożemy ogarnąć chatę, pracę, migrację, wiedzę jak ogarnąć sobie tranzycję, studia, porady prawne. wytwarzamy grafiki, zbieramy i rozdajemy bindery. kupujemy taksę do lekarza i od. bieliznę tuckującą, pakery, hormony, leki, ale też wizytę u weta dla twojego szczurka. większość z nas żyje, bo dostała wsparcie od sobie podobnych, a pomoc wzajemna polega na tym, że i ty jesz tę zupę co gotujesz innym. razem robimy tę walkę czasem i od 10 lat. wytwarzamy sieci, żeby można się było bezpiecznie potykać.
no więc dzieki za ten hajs, zrobimy z nim co trzeba.

Fundusz Prawo Nie Wyklucza: Celem Funduszu Prawo Nie Wyklucza jest finansowanie i organizacja pomocy prawnej dla osób LGBT+, zwłaszcza dla osób w trudnej sytuacji materialnej. W związku z sytuacją prawno-polityczną i systemową dyskryminacją społeczności w Polsce, coraz więcej osób potrzebuje wsparcia prawnego – jednak nie każda osoba wie gdzie jej szukać i nie każda może sobie na nią pozwolić. Prawo Nie Wyklucza pomaga właśnie w takich sytuacjach. Kontaktujemy osoby LGBT+ z prawnikami i prawniczkami specjalizującymi się w sprawach danego typu, a także pokrywamy koszt ich pracy oraz koszty postępowania.

Instytut Równości: Darowiznę przeznaczymy na całoroczną pomoc dla osób w potrzebie czy to ze względu na bezdomność spowodowaną homofobią, czy interwencyjną pomoc psychologiczną i medyczną. Będziemy mogli udzielać tej pomocy również dzięki temu, że za część środków wzmocnimy instytucjonalnie naszą organizację, umożliwiając niesienie pomocy sprawniej i lepiej.

To już ostatnia część podsumowania akcji “Kochajcie mnie, mamo i tato” – jej wielki sukces nie byłby możliwy bez Waszego wsparcia! Dziękujemy każdej osobie sojuszniczej i ze społeczności LGBT+ która wsparła zrzutkę, udostępniła post, przesłała zdjęcia billboardów, czy podzieliła się z nami swoją historią. Razem naprawdę możemy więcej! 💙🏳️‍🌈