Świąteczne życzenia od tęczowych rodzin na plakatach w 27 miastach w Polsce. Trwa kampania Jesteśmy rodziną stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Alicja i Patrycja, mamy Zoi; Karolina i Ola, mamy Olka; Kasia i Ewelina, mamy Amelii oraz Milena i Ola, mamy Tadzika i Edzia pokazują nam, że już dziś w Polsce żyją dzieci, które mają dwie mamy. Jak wynika z badań opublikowanych w zeszłym tygodniu, dla połowy Polaków może to zaskoczenie.

W 27 miastach w Polsce zawisły plakaty i billboardy, na których polskie tęczowe rodziny składają świąteczne życzenia. To kolejna odsłona kampanii Jesteśmy rodziną stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

To pary mam z dziećmi, które wzięły udział w naszej kampanii i opowiedziały swoje historie w filmach – wyjaśnia Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. Badania pokazują, że dla połowy naszego społeczeństwa odkrycie samego istnienia tęczowych rodzin może być ważne. To działanie edukacyjne, ale również głos sprzeciwu wobec nagonki prowadzonej przez władze przeciw nam i naszym rodzinom.

Wszystkie rodziny, które pojawiły się na plakatach opowiedziały wcześniej swoje historie w filmach, które można zobaczyć na stronie kampanii: jestesmyrodzina.pl.

Pełna lista miast, w których pojawiły się billboardy i plakaty: Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Mysłowice, Poznań, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sopot, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zabrze.

Wiele osób w Polsce zabiera głos na temat osób LGBT+ i ich rodzin nie mając o tym zielonego pojęcia. Chcemy to zmienić – dodaje Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza. Nawet osoby, które widzą zdjęcia rodzin w naszych mediach społecznościowych piszą “piękna szczęśliwa rodzina. Szkoda, że to nie w Polsce”. To pokazuje jak niska jest nasza świadomość i jak wiele jest do zrobienia.

 

Tęczowe, nieznane, akceptowane

W ubiegłym tygodniu Miłość Nie Wyklucza opublikowała raport „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBT+?”, w którym przedstawia wyniki ogólnopolskich badań ilościowych na temat tęczowego rodzicielstwa. Wynika z nich między innymi, że:

  • 56% Polek i Polaków uważa, że osoby tej samej płci powinny móc wziąć ślub, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Za jest 75% wyborców Koalicji Obywatelskiej i 37% wyborców Zjednoczonej Prawicy.
  • Ponad 1/4 Polaków i Polek (28%) nie wie, czy tęczowe rodziny żyją w Polsce, a prawie 1/5 (18%) uważa, że ich nie ma.
  • Większość badanych deklaruje akceptację oraz obawy związane z brakiem wiedzy na temat tęczowego rodzicielstwa.
  • Ponad 2/3 (71%) uznała „płeć i orientację seksualną za mniej ważne od miłości, bezpieczeństwa i wsparcia ze strony rodzica”.
  • Ponad trzy czwarte (77%) społeczeństwa jest przekonana, że dzieci wychowywane w tęczowych rodzinach są narażone na drwiny ze strony rówieśników i otoczenia.
  • Tyle samo (76%) uważa, że społeczeństwo powinno chronić dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe przed prześladowaniami ze strony otoczenia. Sądzi tak 70% wyborców i wyborczyń Zjednoczonej Prawicy, 89% Koalicji Obywatelskiej, 83% Polski 2050, 84% Lewicy i 70% Konfederacji.

 

Polska pozostaje jednym z 6 ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie pozwalają parom tej samej płci na formalizację związku w jakikolwiek sposób – ani poprzez pełną równość małżeńską, ani częściowo, poprzez związki partnerskie. W przypadku tęczowych rodzin, czyli par osób tej samej płci wychowujących dzieci, skutkuje to zarówno codziennymi trudnościami w kontaktach z urzędami i instytucjami, jak i najbardziej tragicznymi sytuacjami, gdy dziecko zostaje uznane za sierotę w momencie śmierci rodzica biologicznego.

Pełen raport oraz filmy prezentujące 5 tęczowych rodzin żyjących w Polsce można znaleźć na stronie kampanii www.jestesmyrodzina.pl, a zdjęcia plakatów i billboardów z kilku miast można pobrać stąd:  https://bit.ly/Jestesmy_rodzina_mediapack

 

Kontakt:

Hubert Sobecki

Współprzewodniczący

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza

[email protected]

+48 501 647 563

Karolina Rogaska

Media Relations

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza

[email protected]

+48 504 013 404

 

>> Pobierz informację prasową w PDF

>> Pobierz media pack


Metodologia badania: Raport opiera się na danych z badania ilościowego na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków n=1002 w wieku 18-65 lat przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku metodą CAWI przez ABR Sesta na zlecenie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Badania są częścią kampanii “Jesteśmy rodziną” realizowanej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Współtwórcy Niezniszczalnej Tęczy na placu Zbawiciela, filmu dokumentalnego Artykuł osiemnasty, Warszawskiej Deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Trzaskowskiego oraz trzech projektów ustaw o związkach partnerskich i pierwszej polskiej ustawy o równości małżeńskiej.