Równość małżeńska w Irlandii Północnej

W lipcu tego roku Izba Gmin zdecydowała, że obowiązująca w Wielkiej Brytanii równość małżeńska zostanie wprowadzona również w Irlandii Północnej.

Do wczoraj nie było jednak pewne, czy decyzja zostanie zatwierdzona przez parlament tej prowincji. Irlandia Północna to bardzo specyficzny region, w którym wciąż silne są ultrakonserwatywne i homofobiczne grupy polityczne. Z drugiej strony, z powodu politycznego impasu, tamtejszy parlament nie funkcjonuje od trzech lat. Gdyby się ponownie ukonstytuował przed 22 października, mógłby odrzucić decyzję Londynu.

Mimo desperackich prób przeciwników równości małżeńskiej, którzy jeszcze wczoraj starali się zorganizować obrady parlamentu, deadline minął. Równość małżeńska zacznie obowiązywać w Irlandii Północnej w styczniu 2020 roku. Pierwsze pary będą mogły się pobrać 14 lutego.

To zarazem ogromny sukces północnoirlandzkich organizacji i osób prowadzących aktywizm. Równość małżeńska nigdy nie jest wprowadzana przypadkiem, nawet jeśli – jak tutaj – wszystko dokonuje się w kontekście politycznego chaosu.

Mottem północnoirlandzkich unionistów przez wiele lat były słowa: “Quis separabit?” – “Kto nas rozdzieli?”. Cieszymy się, że wreszcie wszystkie tamtejsze kochające się pary będą mogły udzielić mocnej i pewnej odpowiedzi: “Nikt!”.

 

fot. CC BY-SA 2.0 / Rossographer